Policie: Za nehodu na Dunaji nese vinu kapitán lodi, která narazila do plavidla s jihokorejskými turisty

Ukrajinský kapitán hotelové lodi Viking Sigyn, která v květnu na Dunaji v centru Budapešti narazila do výletního plavidla Mořská panna s jihokorejskými turisty na palubě, nese jako jediný za nehodu zodpovědnost. Po ukončení vyšetřování to v úterý uvedla maďarská policie.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí státního zastupitelství zároveň uvedl, že se prokuratura chystá kapitána do třiceti dní obžalovat. Kapitánův obhájce již dříve odmítl, že by jeho klient chyboval. Při nehodě zemřelo 26 Jihokorejců a dva maďarští členové posádky.

Na Dunaji v Budapešti se po srážce potopila výletní loď, zemřelo nejméně sedm Jihokorejců

Číst článek

O konkrétních obviněních, kterým bude 64letý Jurij C. čelit, rozhodne až státní zastupitelství. Policie však kapitána vyšetřovala kvůli podezření z pochybení, jež vedlo k mnoha úmrtím, a z 35násobného neposkytnutí pomoci.

„Kapitán (plavidla Viking Sigyn) byl nepochybně v době nehody v řídící kabině,“ uvedl zástupce šéfa budapešťské policie. „Mořské panny si prostě nevšiml, tak je to jednoduché. Dokud do ní nevrazil, tak ji neviděl,“ dodal a zopakoval již dřívější zjištění, že kapitán neměl v krvi ani alkohol, ani jiné omamné látky.

Podle vyšetřovatelů za nehodu nenese odpovědnost nikdo jiný na palubě lodi Viking Sigyn ani zesnulý kapitán Mořské panny. Jurij C. tak zůstane nadále ve vazbě. Jeho právníci již dříve prohlásili, že je nehodou zdrcen, nicméně odmítají, že by se dopustil chyby.

Mořská panna se po srážce potopila během několika vteřin. Nehodu přežilo jen sedm lidí na palubě, jeden jihokorejský turista je stále pohřešovaný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme