‚Veselé Vánoce, pane premiére.‘ Tisíce lidí protestovaly v Budapešti proti novele zákoníku práce

Tisíce lidí v neděli protestovaly v Budapešti proti novele zákoníku práce, přezdívané „otrocký zákon“, která zvyšuje limit na počet přesčasů pro zaměstnance. Nedělní protest, nazvaný organizátory „Veselé Vánoce, pane premiére“, byl již čtvrtou demonstrací v tomto týdnu proti Orbánově vládě pořádanou levicovými opozičními stranami, studentskými spolky i obyčejnými občany.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující neodradilo ani chladné počasí a při pochodu směrem k budově parlamentu mávali vlajkami Maďarska a Evropské unie a v rukou měli transparenty s nejrůznějšími slogany, jako například „Nezávislé soudy!“

Orbánův Fidesz zvýšil limit pro přesčasy: z 250 na 400 hodin ročně. Opozice mluví o ‚otrockém zákonu‘

Číst článek

„Nespokojenost narůstá,“ uvedl Andi, 26letý student sociologie, který nechtěl zveřejnit své celé jméno. „Tento týden schválili dva zákony, které nebudou sloužit zájmům maďarského lidu,“ dodal.

Novela zákoníku práce umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Protestovaly proti ní odbory a ve vzácné shodě i celá parlamentní opozice. Podle průzkumu agentury Republikon Intézet jí odmítá 83 procent Maďarů.

Sněmovna tento týden odhlasovala rovněž i kontroverzní zákon, který dává ministru spravedlnosti pravomoc jmenovat předsedy správních soudů a dohlížet na jejich rozpočet. To podle kritiků narušuje dělbu moci a podkopává principy právního státu.

Orbán v Maďarsku vládne od roku 2010. Čelí kritice, že se dlouhodobě snaží podřídit justici svým politickým potřebám. Evropský parlament proto letos v září schválil doporučení, aby Evropská unie zahájila řízení proti Budapešti kvůli vážnému ohrožení právního státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme