Budapešť se připravuje na kulminaci Dunaje. Orbán označil příští dny za rozhodující

Kritické chvíle čekají Maďarsko. Na Budapešť se valí velká voda. Dunaj tam přitom už včera překonal historickou úroveň. Kulminovat by měl v noci. Na severu země preventivně uzavírají některé silnice. Domovy už opustila zhruba tisícovka lidí. Premiér Viktor Orbán označil příští dva dny za rozhodující.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněný Dunaj v Budapešti | Foto: Gregor Martin Papucsek

Podle nejnovějších informací by měl Dunaj v Budapešti kulminovat ještě dnes před půlnocí. Odborníci tvrdí, že záplavová vlna je rychlejší než se předpokládalo.

100letá voda se blíží k oblasti hlavního města, která je nehustěji obydlená. V Budapešti už dosáhla hladina vody necelých devíti metrů.

Doprava na nábřeží byla zcela zastavena. Na mnoha místech průsaky zalévají komunikace. Vodu už propuští také zeď na horním nábřeží.

V ohrožených oblastech se přerušují i dodávky plynu a elektřiny. Zhruba tisícovka lidí už musela opustit své domovy a úřady nevylučují další evakuaci.

Nejvíce se v této souvislosti mluví o severním Budínu na pravém břehu Dunaje, kde jsou níž položené obytné čtvrtě. Žije tam 250 tisíc lidí a katastrofické scénáře počítají i s jejich vystěhováním.

Ve městě hlídkuje policie, k žádným závažným trestným činům ale zatím nedošlo. Pouze někde ukradli zloději pytle a na jiném místě zase podvodníci vybírali peníze pro charitu.

Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme