Maďaři demonstrovali po zásahu proti poslancům za nezávislá média. Parlament svolá mimořádnou schůzi

Je to skoro týden, co začaly v Maďarsku protivládní protesty a ani předešlá noc nebyla výjimkou. V pondělí večer demonstrovalo na tisíc lidí za nezávislá veřejnoprávní média před sídlem maďarské televize MTVA obviňované, že je zcela v rukou vlády premiéra Viktora Orbána. Maďarští opoziční poslanci, kteří v budově MTVA zůstali necelých 24 hodin, opustili veřejnoprávní televizi, přestože svých požadavků nedosáhli.

Budapešť Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarští opoziční poslanci dobrovolně opustili budovu maďarské televize a rozhlasu MTVA. Své požadavky neprosadili, v demonstracích ale chtějí pokračovat dál. K budově televize je přišli podpořit přibližně dva tisíce lidí. „MTVA nehovoří o opozici, nezve její zástupce do vysílání, nešíří její prohlášení,“ poznamenal nezávislý server Index.hu.

Vedení televize se s opozičními poslanci odmítlo bavit, dva z nich vyvedla ochranka v pondělí násilím ven. Podle maďarského serveru Index se jednalo o spolupředsedu strany Politika může být jiná Ákose Hadházyho a poslankyni téže strany Bernadette Szélovou. Třetí poslanec musel být podle AFP hospitalizován.

Pět požadavků

Opoziční poslanci a poslankyně se snažili v živém vysílání televize přečíst pět požadavků – mezi které patří i méně přesčasů pro policii, nezávislé soudnictví nebo stažení novely zákoníku práce, přezdívané „otrocký zákon“. Ten zvýšil limit přesčasů z 250 na 400 hodin za rok. Tento krok, který prakticky odpovídá zavedení dalšího pracovního dne v týdnu, je podle listu The New York Times vyvolán nedostatkem pracovních sil v Maďarsku.

Nové předpisy umožňují zaměstnavatelům dohodnout se na přesčasech přímo s pracovníky, tedy obejít kolektivní vyjednávání, a dávají jim tři roky na vypořádání plateb za přesčasy, místo dosavadního jednoho roku. Novelu, kterou vláda vysvětluje snahou umožnit lidem, aby si více vydělali, podle průzkumu agentury Republikon Intézet odmítá 83 procent Maďarů.

Mimořádná schůze parlamentu

Opoziční strany se podle agentury MTI dohodly na svolání mimořádné schůze parlamentu kvůli bezprecedentnímu porušení imunity poslanců. Stalo se tak podle předáka opozičních socialistů Bertalana Tótha poté, co předseda parlamentu László Kövér místo debaty na toto téma prosadil návrh potrestat pokutou ve výši třetiny měsíčního platu opoziční zákonodárce, kteří demonstrovali přímo ve sněmovně.

VIDEO: Maďarská opozice chtěla přečíst ve státní televizi své požadavky. Ochranka ji násilím vyvedla

Číst článek

Orbánova vláda odsoudila demonstrace jako výtržnosti v žoldu amerického finančníka George Sorose. Provládní média líčí demonstrace jako dílo několika stovek profesionálních výtržníků z řad krajní levice a pravice a předpovídají, že právě kvůli různorodosti aktérů nepovedou protesty k žádným politickým důsledkům.

V Česku podle zákoníku práce může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit práci přesčas jen z vážných provozních důvodů. Nařízená práce přesčas nesmí činit více než osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Práci přesčas nad tento rozsah může zaměstnavatel požadovat pouze na základě dohody se zaměstnancem, ani tehdy to ale nesmí přesáhnout osm hodin týdně - tentokrát už se však limit nepočítá pro každý týden zvlášť, ale jako průměr za určité období.

Pavlína Nečásková, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme