Budapeští studenti znovu demonstrovali proti snižování počtu dotovaných vysokoškolských míst

Vysokoškoláci v Budapešti dnes znovu protestovali proti skrytému zavádění školného. Jejich akce byla tentokrát lépe organizovaná a přišlo i více demonstrujících než v pondělí. Jejich pochod městem kompletně ochromil dopravu dvoumilionové metropole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarští studenti protestovali v Budapešti | Zdroj: Reuters

Budapeští dnes prošlo přes 2 tisíce studentů. Protestní průvod, který se vydal od místní univerzity, paralyzoval centrum maďarské metropole. Demonstrace způsobila v předvánočním shonu absolutní kolaps.

Průvod se zastavil až před parlamentem, kde studenti žádali o diskuzi s premiérem Viktorem Orbánem. Okolo deváté hodiny večerní se kvůli velké zimě nakonec rozešli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Budapešti se přihlásil spolupracovník ČRo Gregor Martin Papuscek

Studenti mají na vládu více požadavků, z nichž nejhlavnějším je, aby se rámcová čísla státem plně hrazených míst na vysokých školách vrátily na loňskou úroveň. Teď stát hradí pětinu vysokoškolských míst. Zbylí studenti si studium musí hradit sami.

Studentské organizace volají i po zrušení ustanovení, podle kterého musí student, jenž odejde do zahraničí, vrátit polovinu nákladů na své studium v Maďarsku.

Pedagogové, jejich odbory i rektorská konference jsou ke studentům jednoznačně solidární. Vládní představitelé ale vyslovují podezření, že studenti jen chtějí co nejdéle studovat v pohodlí a protesty pouze demonstrují svou sílu.

Gregor Martin Papucsek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme