Budapešťský soud neprodloužil domácí vězení Csatárymu. Důvod nevysvětlil

Maďarský nacistický zločinec László Csatáry už není v domácím vězení, soud mu vazbu neprodlužil. Co to znamená a jestli má tím pádem volnost pohybu a mohl by tedy utéct, ale není jasné. Budapešťský soud se k tomu nevyjadřuje. Csatáry čelí obvinění z deportace tisíců Židů v roce 1944.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný zločinec László Csatáry | Foto: Bea Kallos | Zdroj: ČTK

Na Csatáryho uvalil soud 30denní domácí vězení 18. července, termín tak vypršel minulý víkend. Ale ani kompetentní soud a ani advokát se nevyjadřují, zda je Csatáry zcela volný, nebo má ještě nějaké závazky vůči justici.

Státní zastupitelství, budapešťská generální prokuratura, mlčí také, protože není kompetentní.
Pozorovatelé spekulují o tom, že Csatáry by mohl i opustit Maďarsko, přičemž vyšetřování proti němu ve věci válečných zločinů ještě neskončilo.

László Csatáry je bývalý velitel košického ghetta, který je odpovědný za deportaci 15 tisíc Židů. V Československu byl po válce odsouzen k trestu smrti. Nyní ho objevili v Maďarsku takzvaní lovci nacistů z jeruzalémského střediska Simona Wiesenthala.

Gregor Martin Papucsek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme