Budapešťští bezdomovci si stěžují na uprchlíky. Berou je jako konkurenci

V Budapešti otevřeli první takzvanou tranzitní zónu pro utečence. Postupně mají vyrůst v blízkosti všech tří velkých železničních uzlů. Cílem je pomoct migrantům a ulevit okolním parkům, kde lidé z Asie a Afriky polehávají a posedávají a, jak říkají místní úřady, ruší obyvatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlící spí v Budapešti na ulicích | Zdroj: Reuters

První takzvanou tranzitní zónu, což je místo, kde se migranti mohou napít, najíst, osprchovat, vybavit všechny hygienické potřeby, být ve stínu, otevřeli v podchodu před budapešťskou Východní stanicí, Keleti.

Je to pokrok. Hlavní město podává migrantům ruku, ale varuje před přehnanými očekáváními. V blízkosti tří velkých kohoutků převažují mladí chlapci z Pákistánu a Afghánistánu. Afghánský mladík utekl z domu, když mu Talibanci vyvraždili rodinu. Má namířeno do Německa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na budapešťském nádraží Keleti, kde přespává mnoho uprchlíků, natáčel spolupracovník ČRo v Maďarsku G. M. Papucsek

Jedním z hlavních poslání tranzitní zóny na Keleti je ulehčit parku na blízkém náměstí Jana Pavla II. Pod stromy polehávají migranti, děti mezi nimi pobíhají, vyprané šaty zavěšují na plot, v oblasti keřů se věru nešíří vůně parfému.

To rozhořčuje maďarského bezdomovce Imreho. Diví se, že tito lidé, přistěhovalci, sem přejdou dva až tři tisíce kilometrů, přes několik zemí a nikde je nezastaví.

„A co dělá pořádková služba či policejní hlídka? Nic. To přece nejde, ani se zde nelze hýbat,“ stěžuje si Imre a říká, že když on ležel na trávníku, přišli k němu dva policisté a vyzvali ho, aby si sedl a spal vsedě.

„Zde je třeba něco udělat, ale nikdo nedělá nic,“ konstatuje maďarský bezdomovec, který se cítí být o stupínek výše než migranti z Afriky či Asie.

Uprchlící spí v Budapešti na ulicích | Foto: Reuters

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme