Buddhisté slaví den parinirvány

Buddhisté v mnoha zemích si dnes připomínají takzvaný den parinirvány. Příznivci tohoto náboženství si připomínají úmrtí Buddhy. Oslavy jsou rozšířené zejména ve východní Asii a liší se místo od místa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé se modlí a zapalují vonné tyčinky

lidé se modlí a zapalují vonné tyčinky | Foto: Roman Růžička

Parinirvána je pojem užívaný v buddhismu pro konečné vyvanutí, pro konečné dosažení nirvány. "Když Buddha zemřel, vstoupil do parinirvány. Nirvána je vlastně úplně mentální osvícení, nebo osvobození od mentálních nečistot mysli. A parinirvána je vlastně to, že po smrti bytost, která dosáhne nirvány, se znovu narodí, vymaní se z koloběhu života a smrti," přiblížil na Rádiu Česko ředitel pražského buddhistického centra Lotus Libor Šulák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Buddhisté slaví den parinirvány. Hostem Rádia Česko byl ředitel pražského buddhistického centra Lotus Libor Šulák.

Den parinirvány má být podle buddhistické nauky připomenutím naší vlastní smrtelnosti a má také oslavovat již zemřelé. Oslavy mají nejčastěji podobu meditace a navštěvování chrámů, kde si lidé navzájem přinášejí dary.

"Dneska tento svátek oslavují lidé v Japonsku a v některých Mahájánových směrech, což jsou buddhistické školy, které vznikly po smrti Buddhy," upřesnil na Rádiu Česko Libor Šulák.

V původních buddhistických oblastech, tedy na dnešním území Barmy, Srí Lanky, Thajska, Kambodže a Laosu, se podle něj svátek slaví v květnový úplněk. "Kdy se podle zápisů Buddha narodil, dosáhl nejvyššího osvobození respektive svátosti a také zemřel. Je to jedem ze dvou největších buddhistických svátků," dodal.

Ondřej Černý, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme