Budou zrušeny sankce vůči Zimbabwe?

Zrušte všechny sankce vůči Zimbabwe! To je hlavní poselství, které vzešlo z dvoudenního summitu jihoafrických lídrů v Kongu. Představitelé států Společenství pro rozvoj jižní Afriky se domnívají, že sankce už nejsou potřebné a že brání naplňování dohody o rozdělení vládní moci, kterou před rokem uzavřeli diktátor Robert Mugabe a jeho protikandidát ve sporných prezidentských volbách Morgan Tsvangirai.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimbabwe - mapa

Zimbabwe - mapa | Foto: USAID

Podle afrikanisty Vladimíra Klímy jsou důvody, proč sousední státy uvažují o případném zrušení sankcí, hlavně ekonomické. Uvažuje o nich podle něj i Západ.

"Sankce trvají už poměrně dlouho, kvůli tomu už poněkud tratily smysl. Během té doby dochází k určitému vývoji na Západě i v Africe. Eventuální zrušení sankcí by neznamenalo, že Západ se pokořuje před diktátorem Mugabem, ale že hledá i vhodnou reakci na úsilí premiéra Morgana Tsvangiraie a jeho Hnutí za demokratické změny," vysvětlil Klíma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, zda budou zrušeny sankce vůči africkému Zimbabwe, hovořil na Rádiu Česko afrikanista Vladimír Klíma

Situace v Zimbabwe je podle Klímy velmi tíživá - vážné epidemie, rekordní inflace, která vyvolala těžkou krizi.

"Sousední africké země chtějí, aby se sankce už ukončily, protože jsou zaplavovány uprchlíky ze Zimbabwe a nevědí si s tím rady. Začíná se uplatňovat i nová politika Bílého domu vůči centrální Africe. Návštěva Hillary Clintonové podtrhla, že si USA uvědomují rostoucí hospodářskou angažovanost Číny v Africe. Je zde i humanitární aspekt - sankce dopadají daleko více na prostého obyvatele této země než na diktátora," řekl Klíma ve vysílání Rádia Česko.

Éra diktátora Mugabeho končí

Podle Klímy nyní v Zimbabwe dochází k procesu, který by perspektivně mohl z této země zase učinit to čím byla - jedna z nejperspektivnějších zemí Afriky, protože éra diktátora Mugabegho, kterému je už 80 let, pomalu končí.

"Jakmile se tam uplatní správné myšlenky, s nimiž přišel premiér Tsvangirai a kterými se snažil získat spolupráci Západu, pak Zimbabwe půjde dopředu. Pod rozumnou vládou to může být docela úspěšná země, má velký potenciál," je přesvědčen Klíma.

Zrušení sankcí nebude pak podle něj jednorázovým gestem, budou se na to zřejmě vázat nějaké podpůrné akce. "Země bude potřebovat kvalifikované odborníky, protože situace v zemi je vážná. To by byl krok, který by znormalizoval vztahy Zimbabwe a Západu," uzavřel Klíma.

Dana Votýpková, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme