Budoucí brazilská prezidentka slíbila vymýcení bídy

Kandidátka Strany pracujících Dilma Roussefová dostala v druhém kole voleb 55 procent hlasů a porazila tak sociálního demokrata José Serru. Úřadu se ujme na začátku příštího roku, kdy končí osmiletá vláda prezidenta Luly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V předvolebních průzkumech má náskok kandidátka Strany Pracujících Dilma Rousseffová | Foto: ČTK

Dilma Roussefová to nebude mít lehké. Za volební triumf vděčí tato 62letá technokratka právě Lulovi – a voliči jí své hlasy dali právě proto, aby v jeho úspěšném vládnutí pokračovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Brazílie informuje o tamních volbách zpravodaj ČRo D. Koubek

„Potvrzuji teď svůj závazek, který jsem zdůrazňovala celou kampaň – a sice vymýcení bídy a vytváření příležitostí pro všechny Brazilce a Brazilky,“ prohlásila Ruseffová po potvrzení výsledků voleb v hlavním městě Brasílii.

Ekonomové se shodují, že pokud má ekonomika i nadále růst tak velkým tempem, budou třeba obrovské investice do infrastruktury – už teď často překračuje provoz na silnicích, letištích a přístavech jejich kapacitu.

Potřeba je i daňová reforma a podstatné vylepšení vzdělávacího systému.

Vystoupit z Lulova stínu

Dilma Roussefová vyhrála volby s prezidentem Lulou po boku. Objevoval se s ní na plakátech a v televizních spotech a opakoval, že jedině ona může pokračovat v tom, co jeho vláda za osm let dokázala. Teď bude muset vystoupit z Lulova stínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Koubek mluvil o prezidentských volbách v Brazíli i ve Světě o desátéi

„Tato nová éra prosperity, vytvořená géniem našeho prezidenta, silou brazilského lidu, podnikatelů a pracujících, má právě teď největší potenciál," prohlásila Dilma v projevu po vyhlášení výsledků, který ovšem četla z papíru.

Sama už dříve přiznala, že například v mezinárodních jednáních jí bude scházet Lulovo charisma. Bude také muset přesvědčit koaliční partnery a shodnout se s nimi na důležitých reformách.

Zpravodaj David Koubek ve Světě o desáté poznamenal, že Roussefová bude muset ještě sbírat zkušenosti, avšak je o ní známo, že umí „zabrat“ a říká se jí někdy i železná lady. Podle jeho názoru se dá očekávat přetrvávající silný vliv státu na ekonomiku, možná ještě posílí.

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme