Budoucí brazilská prezidentka slíbila vymýcení bídy

Kandidátka Strany pracujících Dilma Roussefová dostala v druhém kole voleb 55 procent hlasů a porazila tak sociálního demokrata José Serru. Úřadu se ujme na začátku příštího roku, kdy končí osmiletá vláda prezidenta Luly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V předvolebních průzkumech má náskok kandidátka Strany Pracujících Dilma Rousseffová | Zdroj: ČTK

Dilma Roussefová to nebude mít lehké. Za volební triumf vděčí tato 62letá technokratka právě Lulovi – a voliči jí své hlasy dali právě proto, aby v jeho úspěšném vládnutí pokračovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Brazílie informuje o tamních volbách zpravodaj ČRo D. Koubek

„Potvrzuji teď svůj závazek, který jsem zdůrazňovala celou kampaň – a sice vymýcení bídy a vytváření příležitostí pro všechny Brazilce a Brazilky,“ prohlásila Ruseffová po potvrzení výsledků voleb v hlavním městě Brasílii.

Ekonomové se shodují, že pokud má ekonomika i nadále růst tak velkým tempem, budou třeba obrovské investice do infrastruktury – už teď často překračuje provoz na silnicích, letištích a přístavech jejich kapacitu.

Potřeba je i daňová reforma a podstatné vylepšení vzdělávacího systému.

Vystoupit z Lulova stínu

Dilma Roussefová vyhrála volby s prezidentem Lulou po boku. Objevoval se s ní na plakátech a v televizních spotech a opakoval, že jedině ona může pokračovat v tom, co jeho vláda za osm let dokázala. Teď bude muset vystoupit z Lulova stínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Koubek mluvil o prezidentských volbách v Brazíli i ve Světě o desátéi

„Tato nová éra prosperity, vytvořená géniem našeho prezidenta, silou brazilského lidu, podnikatelů a pracujících, má právě teď největší potenciál," prohlásila Dilma v projevu po vyhlášení výsledků, který ovšem četla z papíru.

Sama už dříve přiznala, že například v mezinárodních jednáních jí bude scházet Lulovo charisma. Bude také muset přesvědčit koaliční partnery a shodnout se s nimi na důležitých reformách.

Zpravodaj David Koubek ve Světě o desáté poznamenal, že Roussefová bude muset ještě sbírat zkušenosti, avšak je o ní známo, že umí „zabrat“ a říká se jí někdy i železná lady. Podle jeho názoru se dá očekávat přetrvávající silný vliv státu na ekonomiku, možná ještě posílí.

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme