Budoucí polský premiér se soustředí na Evropskou unii

V Polsku se rodí obrysy nové vlády. Kandidátem na premiéra je Donald Tusk, předseda Občanské platformy, která v neděli vyhrála předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk | Foto: AFP

Donald Tusk chce po sestavení vlády navštívit tři světové metropole: "Je to Brusel, Washington a Moskva. Návštěva Bruselu už vlastně není zahraniční cestou. Musíme konečně pochopit, že Evropská unie není kdesi daleko v Bruselu nebo ve Štrasburku, ale je také v Sopotech, Gdaňsku, Krakově a ve Varšavě."

Ve Spojených státech chce Donald Tusk jednat jako rovnoprávný partner a spojenec o misi v Iráku a protiraketové základně v Polsku. Za nejdůležitější úkol příští vlády v oblasti zahraniční politiky považuje zlepšení vztahů s Ruskem: "Poprvé po mnoha letech jsme z Ruska uslyšeli tak jednoznačná a optimistická očekávání. Zlepšení polsko-ruských vztahů je možné a doufám, že nejde jen o projev povolební euforie," uvedl předseda Občanské platformy Donald Tusk.

Končící premiér Jaroslaw Kaczyński naopak pochybuje o tom, že příští vláda obhájí polské zájmy v Evropské unii tak dobře, jako to dokázal jeho kabinet. "Byli jsme tvrdým partnerem. V Bruselu to neviděli rádi, přinejmenším jsme si tím ale zjednali respekt," konstatoval polský premiér v ranním vysílání polského rozhlasu.

Kaczyński současně varoval před proněmeckým směřováním příští vlády. Tu bude sestavovat opoziční Občanská platforma, která v neděli zvítězila v předčasných parlamentních volbách. "Berlín má rád jednoduché spojence. Lidé, kteří jednali s kancléřkou Merkelovou, dospěli k závěru, že jistý velmi známý polský politik je pro ni v podstatě poslíčkem. Nebudu říkat o koho jde, to si každý může domyslet. Neměli bychom si nalhávat, že polsko-německý problém neexistuje. Minulé vlády místo, aby využily špatného svědomí Němců vůči Polákům, budovaly špatné svědomí Poláků," řekl Kaczyński.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme