Budoucí srbská ministryně se hlásí ke gay komunitě. Země je přitom silně konzervativní

Členkou budoucí srbské vlády bude ministryně Ana Brnabičová, která se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci. Oznámil to budoucí premiér Alexsandar Vučić. Obyvatelé konzervativní balkánské země se ale většinou staví k homosexuálům odmítavě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandr Vučič, dosavadní srbský premiér

Aleksandr Vučič, dosavadní srbský premiér | Zdroj: Reuters

Premiér musel komentovat fakt, že v jeho vládě bude působit členka gay komunity. Je si prý vědom, že jmenování Brnabičové vyvolá veřejnou diskuzi. Za budoucí ministryni se ale postavil s tím, že se na spolupráci s ní těší a že ho zajímají pouze výsledky její práce.

Srbsko má silnou pravoslavnou tradici a členové LGBT komunity tam v minulosti nejednou čelili útokům od pravicových extremistů. Například pochody gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů v zemi pravidelně vyvolávají silný odpor mezi homofobními odpůrci, představiteli pravoslavné církve nebo i mezi konzervativními politiky.

Akce zpravidla provázejí potyčky a násilí a také demonstrace odpůrců LGBT komunity. V roce 2010 například při násilných protestech utrpělo zranění 150 lidí, většina z nich byli policisté. V následujících třech letech proto vláda Gay Pride nepovolila.

I v roce 2014 úřady zvažovaly, že pochod kvůli bezpečnosti zakážou. Loni už se akce poprvé obešla bez větších střetů a zatýkání, i tak ale poté do ulic vyrazila skupina kněžích, kteří absolvovali trasu pochodu a světili ulice svěcenou vodou v doprovodu asi stovky dalších lidí.

Srbsko chce být členem Evropské unie, a to nejlépe do roku 2020. Aby v přístupových jednáních bylo úspěšné, musí se mimo jiné zaměřit i na dodržování práv menšin. K tomu se ostatně země oficiálně zavázala s tím, jak se stala kandidátem na členství.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme