Budoucí varšavský metropolita čelí aféře

V Polsku naplno propukla aféra kolem arcibiskupa Stanislawa Wielguse. Ten se má v neděli stát novým varšavským metropolitou. Média ale zveřejnila informace o jeho dlouholeté spolupráci s komunistickou tajnou službou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotokopie svazku SB arcibiskupa Stanislawa Wielguse | Foto: Martin Dorazín

Kněz Stanislaw Wielgus od šedesátých až do konce osmdesátých let spolupracoval se státní bezpečností. Nezávisle na sobě o tom informují týdeník Wprost a deník Rzeczpospolita.

Jejich novináři čerpali informace z archivu Ústavu národní paměti: "Obsah dokumentů svědčí bez veškerých pochybností o spolupráci. Bezpečně víme, že biskup dvakrát podepsal závazek spolupráce. Víme, že absolvoval třídenní školení na vyzvědače v konspirativním varšavském bytě."

Podepsal také tzv. výjezdní instrukci, kterou pak realizoval, popisuje svá zjištění novinář listu Rzeczpospolita Tomasz Terlikowski. Arcibiskup Wielgus přiznává pouze to, že se s důstojníky StB setkal, když žádal o vydání pasu.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme