Budoucího čínského prezidenta skoro nikdo nezná, jeho ženu obdivují stamiliony lidí

Do čela nejlidnatější země světa míří Si Ťin-pching. Jeho jmenování generálním tajemníkem komunistické strany i prezidentem Čínské lidové republiky má stvrdit probíhající 18. sjezd KSČ. 59letý funkcionář povede Čínu příštích deset let, jeho plány a cíle ale zůstávají velkou neznámou. Na druhé straně jeho manželka patří už dlouhá léta k nejpopulárnějším čínským osobnostem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budoucí čínský prezident Si Ťin-pching

Budoucí čínský prezident Si Ťin-pching | Zdroj: Reuters

Pcheng Li-jüan zpívá před naplněným sálem píseň o rodné zemi, další miliony vystoupení sledují v televizi. A není divu, od osmnácti let totiž vystupuje i v nejpopulárnějším pořadu New Year Gala, který každý rok přilákal k obrazovkám na 700 milionů diváků.

Skladby dnes už padesátileté zpěvačky si ale Číňané mohou nyní poslechnout jen na internetu nebo na cédéčku, protože od doby, co se její manžel Si Ťin-pching stal v roce 2008 viceprezidentem, se stáhla do ústraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život budoucí první dámy Číny přiblížil redaktor Robert Mikoláš

Přesto zůstává i nadále velmi populární, a je dokonce mnohem známější než její muž, přestože se brzy stane nejvyšším představitelem země s téměř miliardou a čtvrt lidí. A potvrzuje to i vtip, který mezi Číňany koluje. Když se prý někoho zeptáte, kdo to je Si Ťin-pching, odpoví vám, že manžel paní Pcheng Li-jüan.

Budoucí první dáma, mimochodem žena s generálskou hodností, se ale v žádném případě nestane čínskou Michelle Obamovou nebo Carlou Bruniovou. V Číně se totiž moc nenosí, aby žena v něčem převyšovala manžela, a tím spíše, když zastává takovou funkci.

Na druhé straně však určitě nebude nějakou domácí puťkou nebo „neviditelnou“ ženou prezidenta, jako tomu bylo v případě předchozích dvou vládců Čínské lidové republiky.

Ostatně to dala najevo i na konci května, když vystoupila po boku Billa Gatese, se kterým propagovala Den bez tabáku. V nedávné minulosti se také stala i jakýmsi ambasadorem čínského ministerstva zdravotnictví pro nemoc AIDS i vyslankyní dobré vůle Světové zdravotnické organizace.

„AIDS je nemoc, která lidstvo ohrožuje a stále se šíří. Mnozí o ní přesto nemají dostatečné povědomí, nevědí, o jak smrtelnou chorobu jde. Proto se jim snažíme otevřít oči. Je to naše povinnost i odpovědnost,“ uvedla Pcheng Li-jüan v jednom z rozhovorů.

Sama se také snaží pomáhat postiženým lidem, po zemětřesení v S´-čuanu v roce 2008 zamířila do nejhůře zasažených oblastí mezi prvními a její jediná dcera na místě tragédie pracovala několik dnů. Charitě se hodlá věnovat i nadále a zaměřit se chce zejména na pomoc těm nejmenším.

„Protože jsem matka, mám jedno dítě, které je zdravé a žije šťastným životem. Nic takového však děti s AIDS nebo virem HIV nepoznaly a ztratily i lásku svých rodičů. Myslím si tedy, že bych jim jakožto veřejná osoba měla maximálně pomáhat nacházet nové, přátelské prostředí, aby už dále netrpěly,“ vysvětluje příští první dáma Číny Pcheng Li-jüan.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme