Budoucnost i vlastní měna. Řekové mluví hlavně o vyjednávání s eurozónou

Jednání řecké vlády s eurozónou se protahují. Občané ani firmy navíc stále nemají přístup k hotovosti a žijí doslova ze dne na den. Rozhovory Řeků se proto točí hlavně kolem toho, co bude dál a jestli země bude muset zavést vlastní měnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronty před bankomaty se dnes v Aténách prodloužily více než jindy. Lidé v nich stáli od brzkého rána

Fronty před bankomaty se dnes v Aténách prodloužily více než jindy. Lidé v nich stáli od brzkého rána | Zdroj: ČTK

V Řecku už téměř všichni očekávají měnovou reformu, říká zvláštní zpravodaj ČRo Martin Ježek. Země by tak znovu zavedla svou národní měnu drachmu, a tím pádem odešla z eurozóny.

„Grexit v tuto chvíli tady v Aténách nikdo nedokáže vyloučit. Obyvatelé o zavedení drachmy neustále mluví a na zavedení národní měny se připravují,“ přibližuje zpravodaj ČRo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řekové mluví hlavně o vyjednávání s eurozónou. Situaci v zemi sleduje zvláštní zpravodaj Martin Ježek

Německá Commerzbank vyčíslila pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny na 70 procent. Někteří Řekové ale zůstávají optimističtí.

„V drachmu nevěřím, zůstane euro. Byla by to změna, kterou si nikdo neumí představit. Změní se nám život, ani ne tak mně osobně, ale většině lidí, kteří bydlí v Řecku,“ říká pan Thasos. Příznivci členství Řecka v eurozóně budou dnes večer demonstrovat v centru Atén.

Kromě zavedení vlastní měny mluví občané i o budoucnosti a zavřených bankách.

„Od Soluně po Krétu jsou všechny banky zavřené už více než 10 dní. Lidi samozřejmě znervózňuje, že to trvá tak dlouho a pořád neví, co bude dál,“ upozorňuje Martin Ježek.

Řecký premiér ALexis Tsipras | Foto: ČTK/AP Jean-Francois Badias

Řecké banky zůstanou zavřené nejméně do pondělí. Před národní bankou v Aténách stále stojí fronty důchodců, kteří si chtějí vybrat své penze. Mají nárok na 120 eur týdně. Národní banku proto hlídá policie.

„Lidé čím dál víc trpí tím, že nemají přístup k hotovosti. Ta se od každého čím dál víc požaduje, protože nikdo nechce, aby mu zůstaly bezhotovostní prostředky uvězněné na účtu,“ vysvětluje zpravodaj ČRo.

Řecko dostalo od eurozóny ultimátum, musí se s ní dohodnout do neděle

Číst článek

Mnozí Řekové proto začali výrazně šetřit. Malé firmy tak nemají dostatek peněz a problémy jsou i s dovozem zboží do země.

„Chybí zboží, které je něčím specifické. Skutečná humanitární nouze v tuto chvíli v Řecku nehrozí,“ uklidňuje zpravodaj Ježek.

Řecko se musí s eurozónou na další pomoci dohodnout do neděle. V tento den má také na mimořádném summitu všech 28 států Evropské unie, tedy i Česka, padnout ohledně Řecka definitivní rozhodnutí.

Kdo vlastní řecký dluh | Foto: ČTK

Martin Ježek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme