Budoucnost památníku Komenského v Naardenu vyřešena

V nizozemském Naardenu byla dnes podepsána smlouva, která řeší budoucnost tamního muzea Jana Amose Komenského. Uzavírají se tak komplikace, které přineslo loňské rozhodnutí naardenské radnice zastavit úplně tok peněz pro tuto památku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Busta Komenského v Naardenu

Busta Komenského v Naardenu

Loni v září se radní v Naardenu rozhodli, že postupně utlumí finance na tamní památník Učitele národů. Už letos poskytovali jenom polovinu potřebné sumy - tedy 40 tisíc eur. A od ledna 2005 přestanou dávat peníze úplně kvůli tomu, že Naarden musí šetřit a krátí celkově své výdaje.

Už před rokem česká strana slíbila, že pokud to bude nutné, tak se o místo odpočinku našeho slavného rodáka postará. Dnes tedy vše završila smlouva, kterou podepsala naardenská nadace, muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a město Naarden. Jeho účast je důležitá, protože je vlastníkem budovy, jak řekl Radiožurnálu náš velvyslanec v Haagu Petr Kubernát. "Součástí smlouvy je i pronájem budovy nadaci, která bezplatně bude poskytovat prostory pro Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě." Tím pádem také bude možné financovat provoz památníku z českých peněz.

Naše vláda hodlá dávat částku do 80 tisíc eur ročně, což by mělo na provoz muzea stačit. Podle našeho ambasadora je díky dnešnímu podpisu smlouvy základní fungování naardenského památníku na dlouhou dobu ošetřeno. "Ta smlouva byla výhledově podepsána celkem na deset let."

Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme