Budova Svobodné Evropy pod dohledem

Bezpečnostní složky chrání strategické objekty a další budovy v České republice, které by se mohly stát cílem případného teroristického útoku. Armáda se podílí na posilování bezpečnostních opatření v reakci na vývoj situace po teroristických útocích na cíle v USA 11. září. Budovu Rádia Svobodná Evropa v centru Prahy střeží nyní policisté spolu s vojáky z brigády rychlého nasazení a tři obrněná vozidla. Kvůli opatřením je omezen provoz na magistrále a uzavřeny byly i některé chodníky. Bezletový prostor dukovanské elektrárny narušilo v pátek odpoledne malé civilní letadlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Civilní letoun v pátek kolem 16. hodiny narušil bezletovou zónu u jaderné elektrárny Dukovany. Pilot se nehlásil na věži letového provozu vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou. Z letiště proto vystartoval letoun L-39, který ho ze zakázané zóny vytěsnil. Informoval o tom velitel českého letectva František Padělek s tím, že malé soukromé sportovní letadlo poté pokračovalo dál do Ruzyně. Pilot podle Padělka reagoval na pokyny, vojáci ho proto nenutili přistát. Padělek podotkl, že kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením byla bezletová zóna kolem elektrárny rozšířena.

Od čtvrtečního večera je z bezpečnostních důvodů omezen provoz na Severojižní magistrále v okolí Radia Svobodná Evropa. Uzavřen je levý jízdní pruh na ulici Wilsonově a levý jízdní pruh na ulici Legerově. Dále je zcela uzavřena ulice Vinohradská v úseku mezi magistrálami. Zde je zakázán průjezd vozidel s celkovou hmotností nad 3,5 tuny. Policie žádá řidiče o opatrnost a také o to, aby do místa raději vůbec nevjížděli. Aktuální informace přináší také dopravní vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Zelená vlna a naleznete je také v internetové podobě na našem serveru pod označením Zelená vlna.

Areál kolem Rádia Svoboda Evropa střeží také policisté se samopaly a výsadkáři z brigády rychlého nasazení. Pruh severojižní magistrály, který vede kolem rádia, byl oddělen betonovými panely. Ty mají zabránit bezprostřednímu příjezdu vozidel k budově. Tajné služby totiž varují před možnými teroristickými útoky především na americké objekty. Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý Radiožurnálu potvrdil, že armáda střeží i další místa. Odmítl je však konkretizovat. "Já se v této době omluvím a nebudu říkat, které objekty armáda střeží a jakou technikou. Kdyby došlo ke zbytečným poplašným zprávám, mohlo by to vyvolat určité problémy, a to není naším cílem. Pokud bude povoleno, abychom je zveřejnili, případně pokud se budou provádět další opatření, která jsouna Generálním štábu připravena, potom budeme veřejnost informovat."

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se armáda s největší pravděpodobností bude podílet také na ochraně velvyslanectví USA v Praze. Jedinou překážkou pro rozmístění obrněných transportérů a vojáků před jeho budovou je podle informací z Ministerstva obrany chybějící souhlas městské části Praha 1.

Obrněné transportéry, které mají podle ministra obrany Jaromíra Tvrdíka v případě potřeby sloužit jako pohyblivé bariéry, armáda do hlavního města převelela až z více než 200 kilometrů vzdáleného Hodonína. Včera během jejich přesunu do Prahy se vyskytly technické problémy a stroje dorazily na místo určení v centru metropole se značným zpožděním. Jeden transportér byl dokonce odstaven.

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý však odmítl ve vysílání Radiožurnálu tvrzení, že se jedná o zastaralou techniku. "Obrněné transportéry OT 64 se používají například v mírových misích. Předpokládá se, že budou používány i v určitých operacích v budoucnosti. Co se týká daného typu obrněného transpotéru, já měl dvě možnosti, buď zvolit OT, které jsou u brigády rychlého nasazení, což jsou bojová vozidla pěchoty. Ale myslím, že by pravděpodobně i občanská veřejnost velmi nelibě nesla, kdyby u rádia Svobodná Evropa stála pásová OT s 30 mm rychlopalným kanónem. Proto padla volba na kolový obrněný transportér, jejichž dislokace až v Hodoníně, a proto se musela ta přeprava provést."

Armádní technika u Rádia Svobodná Evropa vyvolává zájem Pražanů i turistů. Někteří se u obrněných transportérů fotografují, jiní zase ukazují dětem, jak vypadá voják se samopalem. Policie na to většinou nereaguje, omezuje se pouze na domluvy nebo kontrolu dokladů. Podle Tvrdíka není úplné vyloučení veřejnosti v jeho kompetenci. "Armáda zodpovídá za vnější bezpečnost, a přestože vláda rozhodla, že posílíme jednotky Ministerstva vnitra, tak za bezpečnost obyvatel a objektů zodpovídá ministr vnitra. Jestli se rozhodne uzavřít zcela tento prostor, je to jeho kompetentní rozhodnutí."

Porucha obrněného transportéru není v poslední době jediným případem, kdy vojenská technika selhala - při letu z opravy z Brna do Přerova ztratil vrtulník samopal. Šedivý však ve vysílání Radiožurnálu odmítl negativní hodnocení připravenosti naší armády. "Já musím protestovat proti takovýmto závěrům. Je to sice nepříjemné, přesto si myslím, že drtivá většina vojáků a jednotek úkoly plní tak, jak je od nich požadováno. Jedna závada obrněného transportéru nemůže ovlivnit bojeschopnost celé armády," prohlásil.

Zvláštní bezpečnostní opatření přijatá kvůli nedávným teroristickým útokům na americká města se dotýkají i návštěvníků Pražského hradu a zámku v Lánech na Rakovnicku. Krizový štáb Pražského hradu totiž rozhodl, že kvůli bezpečnosti budou i nadále upraveny návštěvní hodiny v historických sídlech českých panovníků a prezidentů. Lánský park navíc zůstává uzavřen.

Bezpečnostní opatření posilují i na Moravě. Také v Olomouckém kraji existuje několik strategických míst, kterým věnuje bezpečnostní rada zvláštní pozornost. Tajemník rady Jaroslav Černý k tomu Českému rozhlasu řekl: "Jsou to místa strategického významu jak pro ochranu obyvatel, tak pro fungování samotného integrovaného záchranného systému, pro fungování státních orgánů, organizací, aby ten běžný život mohl fungovat i v případě válečného konfliktu a samozřejmě abychom my mohli dělat opatření pro ochranu obyvatel."

Ústecká Spolchemie nezavádí v souvislosti s možnými teroristickými útoky na některé důležité budovy mimořádná bezpečnostní opatření. V platnosti zůstávají ty, kteté byly přijaty bezprostředně po útoku na New York a Washington jedenáctého září. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí společnosti Zdeněk Rytíř. "Od 11. září stále platí zvýšení ostraha objektů, pochůzková služba a zostřená kontrola osob a vozidel."

Snímky z okolí budovy RFE si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Dušan Valenta, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme