Budova v Evropském parlamentu nese jméno Václava Havla. Podívejte se, jak vypadá

Budova v Evropském parlamentu ve francouzském Štrasburku od středy nese jméno bývalého prezidenta Václava Havla. Před vchodem do budovy byla odhalena bronzová busta dramatika, disidenta a prvního českého prezidenta, kterou vytvořila Marie Šeborová.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při slavnostním otevření budovy Václava Havla promluvil předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. "Jeho život a jeho oddanost demokracii nás inspirují a zavazují nás pokračovat v úsilí o vybudování spravedlivější, silnější Evropy, která je blíže občanům," prohlásil.

Byl jediným kandidátem. Přesto se Havel před 25 lety československým prezidentem nestal

Číst článek

Kromě něj se slova ujala také herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová, která připomněla, že Havel europarlament oslovil s projevem v roce 1994 a pak podruhé v roce 2000.

"Velmi si této mezinárodní instituce vážil, protože její základy stojí na stejných hodnotách, které vyznával celý život i on sám. Hodnotách, za které celý život bojoval."

Označení budovy: HAV

Následně odhalili bronzovou bustu prvního českého prezidenta Václava Havla, která bude zahalena vlajkou Evropské unie.

Účastníci slavnostního otevření si mohli prohlédnout fotografie Tomkiho Němce pořízené krátce po sametové revoluci a v prvních letech Havlova prezidentování.

Představena byla rovněž tapiserie Petra Síse pojmenovaná Létající člověk, která visí v hlavní konferenční místnosti. Zdobí ji silueta Pražského hradu, nad kterou letí postava tvořená hejnem bílých ptáků. 

Její obdobu znají cestující z pražského Letiště Václava Havla. Jak fotografie, tak i tapiserie zůstanou v budově i nadále.

Budova Václava Havla v Evropském parlamentu ve farncouszkém Štrasburku bude mít výrazně barevné schodiště | Foto: Marc Dossmann/European Union 2017/EP - CABINET ARCHITECTES IDOM

Zhruba třetina budovy bude sloužit evropské ombudsmance. Většina ale bude určená pro Evropský parlament, který ji využije pro administrativní kanceláře. Získá tak prostor v hlavních budovách a budou se tam moci rozšířit prostory, které využívají poslanci.

Budova byla postavena v roce 1955 pro Radu Evropy, která ji využívala do roku 2007. V roce 2012 ji zakoupil Evropský parlament a nechal ji kompletně zrenovovat.

Rozhodnutí o tom, že bude pojmenována po Václavu Havlovi, přijalo Předsednictvo Parlamentu v polovině ledna 2012 na základě návrhu tehdejšího místopředsedy EP a českého poslance Libora Roučka.

Pocta Havlovi doma i ve světě

Místa pojmenovaná po Havlovi najdeme doma i ve světě. V ukrajinském Kyjevě je ulice Václava Havla. Třída Václava Havla se nachází v Gdaňsku, náměstí má izraelská Haifa. V Praze je pak po českém státníkovi pojmenováno letiště.

Lavičku má někdejší prezident například v Dublinu nebo Karlových Varech. Budování těchto laviček, které tvoří dvě kovová křesla s kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom, je celosvětovým projektem.

První byla zpřístupněna v USA na univerzitě v Georgetownu v říjnu 2013, následovaly instalace v Barceloně, Praze, Českých Budějovicích, Benátkách, Hradci Králové, Plzni nebo Liberci. Havlovy lavičky stojí i na univerzitách v Tel Avivu a Oxfordu.

Před budovou Václava Havla v Evropském parlamentu ve Štrasburku bude stát jeho bronzová busta | Foto: Marc Dossmann/European Union 2017/EP - CABINET ARCHITECTES IDOM

Budova v Evropském parlamentu ve francouzském Štrasburku ponese jméno bývalého prezidenta Václava Havla. Slavnostní otevření se uskuteční ve středu | Foto: Marc Dossmann/European Union 2017/EP - CABINET ARCHITECTES IDOM

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme