Budova v Evropském parlamentu nese jméno Václava Havla. Podívejte se, jak vypadá

Budova v Evropském parlamentu ve francouzském Štrasburku od středy nese jméno bývalého prezidenta Václava Havla. Před vchodem do budovy byla odhalena bronzová busta dramatika, disidenta a prvního českého prezidenta, kterou vytvořila Marie Šeborová.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při slavnostním otevření budovy Václava Havla promluvil předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. "Jeho život a jeho oddanost demokracii nás inspirují a zavazují nás pokračovat v úsilí o vybudování spravedlivější, silnější Evropy, která je blíže občanům," prohlásil.

Byl jediným kandidátem. Přesto se Havel před 25 lety československým prezidentem nestal

Číst článek

Kromě něj se slova ujala také herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová, která připomněla, že Havel europarlament oslovil s projevem v roce 1994 a pak podruhé v roce 2000.

"Velmi si této mezinárodní instituce vážil, protože její základy stojí na stejných hodnotách, které vyznával celý život i on sám. Hodnotách, za které celý život bojoval."

Označení budovy: HAV

Následně odhalili bronzovou bustu prvního českého prezidenta Václava Havla, která bude zahalena vlajkou Evropské unie.

Účastníci slavnostního otevření si mohli prohlédnout fotografie Tomkiho Němce pořízené krátce po sametové revoluci a v prvních letech Havlova prezidentování.

Představena byla rovněž tapiserie Petra Síse pojmenovaná Létající člověk, která visí v hlavní konferenční místnosti. Zdobí ji silueta Pražského hradu, nad kterou letí postava tvořená hejnem bílých ptáků. 

Její obdobu znají cestující z pražského Letiště Václava Havla. Jak fotografie, tak i tapiserie zůstanou v budově i nadále.

Budova Václava Havla v Evropském parlamentu ve farncouszkém Štrasburku bude mít výrazně barevné schodiště | Foto: Marc Dossmann/European Union 2017/EP - CABINET ARCHITECTES IDOM

Zhruba třetina budovy bude sloužit evropské ombudsmance. Většina ale bude určená pro Evropský parlament, který ji využije pro administrativní kanceláře. Získá tak prostor v hlavních budovách a budou se tam moci rozšířit prostory, které využívají poslanci.

Budova byla postavena v roce 1955 pro Radu Evropy, která ji využívala do roku 2007. V roce 2012 ji zakoupil Evropský parlament a nechal ji kompletně zrenovovat.

Rozhodnutí o tom, že bude pojmenována po Václavu Havlovi, přijalo Předsednictvo Parlamentu v polovině ledna 2012 na základě návrhu tehdejšího místopředsedy EP a českého poslance Libora Roučka.

Pocta Havlovi doma i ve světě

Místa pojmenovaná po Havlovi najdeme doma i ve světě. V ukrajinském Kyjevě je ulice Václava Havla. Třída Václava Havla se nachází v Gdaňsku, náměstí má izraelská Haifa. V Praze je pak po českém státníkovi pojmenováno letiště.

Lavičku má někdejší prezident například v Dublinu nebo Karlových Varech. Budování těchto laviček, které tvoří dvě kovová křesla s kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom, je celosvětovým projektem.

První byla zpřístupněna v USA na univerzitě v Georgetownu v říjnu 2013, následovaly instalace v Barceloně, Praze, Českých Budějovicích, Benátkách, Hradci Králové, Plzni nebo Liberci. Havlovy lavičky stojí i na univerzitách v Tel Avivu a Oxfordu.

Před budovou Václava Havla v Evropském parlamentu ve Štrasburku bude stát jeho bronzová busta | Foto: Marc Dossmann/European Union 2017/EP - CABINET ARCHITECTES IDOM

Budova v Evropském parlamentu ve francouzském Štrasburku ponese jméno bývalého prezidenta Václava Havla. Slavnostní otevření se uskuteční ve středu | Foto: Marc Dossmann/European Union 2017/EP - CABINET ARCHITECTES IDOM

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme