Budově v italské Aquile chyběl pilíř, proto se při zemětřesení zřítila

Budově studentské koleje v italské Aquile chyběl jeden z pilířů. I proto se objekt během dubnového zemětřesení zřítil a pod jeho troskami přišlo o život 8 mladých lidí, včetně dvou Čechů. Takové jsou výsledky soudních expertů, které byly v Itálii zveřejněny. V souvislosti se stavbou kolejí italská prokuratura vyšetřuje více než desítku lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v italské Aquile | Foto: talkingpointsmemo.com

Podle expertů bylo chyb víc a soud pravděpodobně zjistí, že bylo při stavbě budovy studentských kolejí hodně zanedbáno. Stavba podle odborníků nemohla vydržet zemětřesení, které ani nebylo tolik silné. Nemohla odolat, protože v místě napojení tří křídel koleje, která tvořila jakýsi trojlístek, chyběl jeden pilíř. Kromě toho, stavba je z šedesátých let minulého století a tehdy se beton míchal na místě. Podle soudních znalců je beton nesourodý a nekvalitní.

Budova měla původně sloužit pouze jako sklad, bylo proto odstraněno několik přepážek, otevřena velká okna, tam kde nebyla plánovaná, a nakonec také na střeše instalovány sluneční panely a nádrže na vodu, které zatížily stavbu natolik, že zemětřesení, které postihlo Aquilu, nemohla vydržet.

Oznámení, že se vyšetřuje jejich eventuální role a odpovědnost v případu studentské koleje, obdrželo celkem patnáct lidí. Jedná se o projektanty, stavitele a dodavatele stavebního materiálu. Všichni budou nyní vyslýcháni a musí objasnit, v jaké míře se podíleli na špatném stavu budovy studentské koleje.

Odpovědné jsou i úřady

Odpovědnost bezpochyby nesou také městské kompetentní úřady. Před třemi nebo čtyřmi roky totiž údajně kontrolní komise upozornila na špatný stav budovy koleje i na to, že střecha neunese sluneční panely. Nikdo však nic nepodnikl.

Po dubnovém zemětřesení v Aquile stále chybí dlouhodobé ubytování pro 1200 lidí. Ostatní už mají provizorní byt nebo domek. Dostali je i s nábytkem a veškerým vybavením. Samotná obnova města a okolních vesnic však bude trvat ještě dlouho.

Vědunka Lunardi, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme