Budovu Českého centra v Paříži by mohli zabavit exekutoři

Budovu Českého centra v Paříži mohou zabavit exekutoři. Pařížský soud totiž stejně jako dříve vídeňský uznal nárok společnosti Diag Human na odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Předmětem exekuce může být právě České centrum, narozdíl třeba od budovy velvyslanectví, která je chráněna Vídeňskou úmluvou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České centrum v Paříži

České centrum v Paříži | Foto: Centre tchèque de Paris

V Českém centru v Paříži zatím kvůli hrozbě, že by mohli přijít o střechu nad hlavou, nepropadají panice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Českých center Michael Pospíšil v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„O rozhodnutí soudu vím, ale zatím nemám žádnou informaci o tom, že bychom měli očekávat exekutory. Kdyby se tak stalo, budeme jednat v součinnosti s naším zastupitelským úřadem, s nímž jsme v úzkém kontaktu,“ řekl Radiožurnálu ředitel Českého centra v Paříži Martin Bonhardt.

O tom, že by se chystalo zabavování českého majetku, neví nic ani ředitel všech Českých center Michael Pospíšil. Pokud jde o tato zařízení obecně, záleží podle něj na tom, kde sídlí.

„Jestliže je součástí zastupitelského úřadu, tak je to něco jiného, než v tomto případě. V každém případě Česká centra nemají žádné vlastní majetky. Pokud nejsou přímo na ambasádách, tak jsou v budovách, které patří českému státu, potažmo ministerstvu zahraničních věcí jako našemu zřizovateli,“ vysvětlil Pospíšil s tím, že žádný podobný případ, kdy by byl majetek Českého centra v ohrožení, nezažil.

Centrum sídlí v samém srdci francouzské metropole v ulici Bonaparte ve čtvrti Saint Germain de Pres a slouží k propagaci české kultury v zahraničí.

Případ Diag Human sahá až do začátku devadesátých let, kdy tuzemský resort zdravotnictví odmítl svěřit zpracování krevní plazmy společnosti Čechošvýcara Josefa Šťávy, který pak začal žádat odškodnění za ušlý zisk. Kauza nakonec skončila u rozhodčího tribunálu a ten v roce 2008 rozhodl, že český stát musí firmě Diag Human zaplatit víc než osm miliard korun. Vláda se odvolala, podle druhé strany ale nesprávně, a protože s námitkou společnost neuspěla u tuzemské justice, obrátila se na rakouský soud. Ten se údajně usnesl, že rozhodnutí z roku 2008 platí a Josef Šťáva může získat své peníze i prodejem státního majetku.

Například v sobotu tady byla zahájena pozoruhodná výstava bratří Formanů Obludárium, dokreslující představení hrané na Champs Elysees.

ČR nepovažuje arbitráž za ukončenou

Česká republika nepovažuje arbitráž mezi společností Diag Human a státem za pravomocně ukončenou. Proti rozhodčímu nálezu ze srpna 2008 se odvolala. Firma to ale považuje za neplatné a pařížský soud jí teď dal za pravdu. Diag Human už zažádal ve Francii o exekuci dalšího českého majetku.

Podle právního zástupce firmy Jana Kalvody má Česko zaplatit přes 10 miliard korun. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg verdikt pařížského soudu přijímá. Když něco prohrajeme, musíme se podřídit, řekl Českému rozhlasu:

„Holt budeme si muset zvykat, že soudy v Evropě se neřídí názory našich ministrů, a prostě když něco prohrajeme, tak to musíme zaplatit. To je v Evropě tak obvyklé a pomalu, po 21 letech, si na to musíme zvykat.“

Už minulý týden vydal soud ve Vídni exekuční rozhodnutí na majetek českého státu. Firma na zpracování krevní plazmy navrhla exekucí zabavit obrazy malířů Emila Filly a Vincence Beneše a bronzovou plastiku sochaře Otto Gutfreunda.

Jan Šmíd, Vít Pohanka, Martin Hromádka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme