‚Politici tady nedělají nic pro lidi, jen kradou.‘ V Bukurešti se znovu protestovalo proti vládě

Rumuni v Bukurešti v noci na sobotu znovu protestovali proti vládě. Demonstranti se sešli na náměstí Vítězství, tedy na stejném místě, kde se minulý týden střetli s policisty. Připomněli si víc než 400 zraněných a znovu volali po demisi současné sociálně demokratické vlády.

Od zpravodaje z místa Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protivládní demonstrace v centru Bukurešti | Foto: Inquam Photos/Octav Ganea | Zdroj: Reuters

Na náměstí Vítězství demonstrovalo odhadem přes 100 lidí. Měli rumunské vlajky, ale byly vidět i vlajky Evropské unie nebo Portugalska.

„Žiju i pracuju tam. Teď už jsem občan Portugalska. Kdyby to tady jednou bylo v pořádku, rád bych se sem vrátil. Ale politici tady nedělají nic pro lidi, jen kradou,“ říká pro Český rozhlas 45letý Costel a drží přitom oběma rukama velkou portugalskou vlajku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rumuni v centru Bukurešti znovu protestovali proti vládě. Na místě natáčel reportér Martin Balucha

Mrzí ho trochu, že od posledního týdne chodí na protesty stále méně lidí. Podle něj si chtějí užívat prázdnin a teplého počasí. Právě Rumuni, kteří pracují v zahraničí, hráli důležitou roli při organizování posledních protestů.

Lidé v centru Bukurešti skandovali hesla proti vlivnému šéfovi sociálně demokratické strany Liviu Dragneovi a kritizovali taky reformu justice a korupci.

Podle doktorky Marie korupce může například za to, že v rumunských nemocnicích chybí léky, materiál a zkušený personál. S tím souhlasí i 27letá Laura. Ta chce, aby politici investovali víc do vzdělání.

„Chci, aby naše vláda dělala podstatně víc ve zdravotnictví a ve školství. Teď prožíváme následky špatné politiky vzdělávání.  Nevzdělaný národ se totiž vždy špatně rozhoduje,“ vysvětluje Laura.

Lidé kritizovali taky zásah policistů z minulého týdne a pokřikovali směrem k budově vlády „zbabělci" a „hanba". Na 200 Rumunů a neziskových organizací podalo po násilných střetech z minulého týdne stížnosti na zásahovou policie, která proti demonstrantům použila vodní děla a slzný plyn. Někteří si stěžovali na bolesti očí, hlavy a na pálení kůže. Vyšetřovatelé teď zkoumají záběry ze sociálních sítí a z televize.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme