Bulhaři dál protestují, už jim nejde jen o vysoké účty za elektřinu

Stovky Bulharů dnes večer opět demonstrovaly v centru Sofie. V protestech pokračují, přestože premiér a vláda ohlásili demisi. Podle protestujících však rezignace vlády není dostatečným řešením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pořádková policie v ulicích Sofie

Pořádková policie v ulicích Sofie | Zdroj: ČTK

„Dramatická situace byla ještě po 20. hodině na křižovatce Orlov-Most,“ hlásil přímo z centra Sofie zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek. Demonstranti se jí rozhodli zablokovat.

Policie se snaží oddělit kordony odpůrce a příznivce odcházející vlády. Obdobná situace byla i na náměstí před parlamentem, kde byla sice asi jen stovka podporovatelů premiéra, ale několik stovek jeho odpůrců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědkem demonstrací byl přímo v centru Sofie byl i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek

"Svobodné Bulharsko, Nová ústava" – tak zní některá hesla. Protestující současně obviňují současnou nomenklaturu z mafiánského chování a to, že současná vláda odstoupí, už demonstrantům nestačí.

Komentátoři také poukazují na to, že nespokojenci, kteří se rekrutují napříč generacemi, se organizují přes sociální sítě, neformálně.

Bulhaři platí elektřinu každý měsíc. Systém záloh neexistuje

Číst článek

Nesledují nějakou vyhraněnou politickou vizi, ale protestují proti špatné životní úrovni, špatné náladě na politické scéně a také proti marasmu, v němž se podle nich bulharská společnost už několik let nachází.

Pro současné dění se už pomalu vžívá označení Bulharská zima.

„Nejen kvůli ročnímu období, ale také kvůli tomu, že se tady může začít dít něco podobného, jako byli demonstrace ve Slovinsku, nebo sousedním Rumunsku,“ informoval o tlaku ulice, a to přímo z centra dění v Sofii, zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme