Bulhaři platí elektřinu každý měsíc. Systém záloh neexistuje

Na Balkáně se za elektřinu platí jinak než u nás. Odečty elektroměrů se dělají každý měsíc, takže neexistuje systém záloh. Každý platí, co zrovna spotřeboval. Znamená to, že v zimě se platí zákonitě víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrická zásuvka a zástrčka | Foto: European Commission

ČEZ kvůli Vánocům navíc jeden měsíc „prodloužil", účty vyskočily znatelně nahoru a byly z toho demonstrace. Jeden účet na ulici Marie Luisy v centru Sofie našel zvláštní zpravodaj a podrobil jej analýze.

Na nároží ulice Maria Luisa v Sofii našel reportér Radiožurnálu jeden bezprizorní účet za elektrickou energii od společnosti ČEZ. Je v cyrilici a má i něco, co naše účty nemají – datum příštího odečtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v ulicích Sofie natáčel o vyúčtování elektřiny zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Marin Ježek

Jedné firmě, která se evidentně zabývá prodejem rychlého občerstvení, se bude příště odečítat 6. 3. A přímo na účtu se vyzývá, aby dotyčný po 8. hodině toho dne byl přítomný a mohl elektroměr ukázat.

Účet má také oddíly, které známe i my: spotřeba, dodávky proudu a distribuce. Výpis má asi 20-30 řádků. A navíc se tento konkrétní odběratel upozorňuje, že má z minulosti dlužnou částku.

O vysvětlení účtu se pokusila mladá recepční z blízkého hotelu:

„To první je elektřina, kterou jste spotřebovali za měsíc. Ta druhá kapitola mi nic neříká. A to třetí, počkejte, podívám se na internet,“ říká slečna na recepci.

„No a rozumíte vůbec těm položkám?,“ ptá se reportér. Slečna říká otevřeně: “Nerozumím. Ona to hlídá moje matka. Já k účtům moc vztah nemám. To řeší moje matka.“

„A jak je to s tím datem dole,“ ptá se reportér. „Chodí technici osobně odečítat stav?“

„Měli by, ano. A kontrola funguje tak, že mu koukám pod ruku, jestli zapisuje správná čísla,“ odpovídá recepční.

Na rubu výpisu je výzva, aby si spotřebitelé zařídili posílání účtů mailem. Z ohledu na životní prostředí.

Prezident Václav Klaus žádá kvůli situaci ČEZu v Bulharsku rezolutní reakci vlády

Číst článek

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme