Bulhaři ve volbách sesadili bývalého krále, vítězí socialisté

Bulharsko povedou do Evropské unie zřejmě socialisté. Vyplývá to z průzkumů provedených u volebních místností, ve kterých více než šest milionů Bulharů rozhodovalo o složení nového parlamentu a tím i vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební mítink v Bulharsku | Zdroj: ČTK

Bývalý král a současný premiér Simeon Sakskoburggotský zřejmě svou pozici neobhájí. Průzkum Gallupova ústavu přiřkl postkomunistické levici 32,2 procenta hlasů, zatímco Simeonovu hnutí předvídá 20,5 procenta hlasů. Konečné výsledky budou oznámeny v pondělí.

Jako jediný bývalý monarcha v Evropě získal Simeon Sakskoburggotský před čtyřmi lety se svým carským hnutím vítězství a tím i post předsedy vlády. Bulhary ale trápí ekonomická situace a zločinnost.Právě stav soudnictví a rozbujelý organizovaný zločin by mohl zpozdit vstup Bulharska do Evropské unie o jeden rok.

Podle dosavadních dohod má Bulharsko spolu s Rumunskem rozšířit pětadvacítku od začátku roku 2007. Ratifikační proces by měl skončit do konce roku 2006. Pokud však kandidáti nesplní požadavky, vstup bude možné odložit na leden 2008. Ozvaly se ale i obavy, zda vstup Bulharska a Rumunska nezpomalí nesouhlas Francouzů a Nizozemců s euroústavou.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme