Bulharské parlamentní volby vyhrál bývalý car Simeon II.

Nedávno založené hnutí bývalého cara Simeona II. zvítězilo v parlamentních volbách v Bulharsku. Získalo přes 40 procent hlasů. Vůdce dosavadní vládní koalice Spojené demokratické síly, premiér Ivan Kostov už přiznal svou volební porážku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simeon II. v prvních reakcích na výsledky voleb poděkoval Bulharům za jejich podporu. Zároveň se však zatím odmítl vyjádřit k tomu, zda se skutečně stane novým premiérem i s kým vytvoří novou vládní koalici. Podle něho to bude se stranou, která má stejné hlavní ideje. Nejblíže je Simeonovi koalice vedená dosavadním premiérem Ivanem Kostovem. Ovšem porážka, kterou utrpěla, zřejmě přispěje k pesonálním změnám v této koalici.

Proto, jak Simeon uvedl, je pravděpodobné vytvoření koalice se stanami reprezentujícími tureckou a makedonskou národnostní menšinu. Jak dodal, v každém případě ale bude nutné splnit několik hlavních sílů. Patří k nim hlavně zachování ekonomického růstu, urychlení začlenění Bulharska do Evropské unie a NATO, dále konec korupce a zvýšení odpovědnosti všech, kteří budou vládnout a také stabilizace zákonodárství v souladu s evropskými standardy.

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme