Bulharské sestry prý dostaly svobodu výměnou za libyjského agenta

Významnou roli v nedávném osvobození bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře sehrála zbrojní dohoda Libye s Francií a údajně i rýsující se propuštění libyjského agenta Abdala Basata Alí Midžrahího. Ten je jediným odsouzeným za teroristický útok u skotského Lockerbie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odsouzené bulharské sestry | Foto: AFP

Sarkozy uzavřel s libyjským vedením 25. července dohodu o dodávkách raket a také o vybavení jaderného reaktoru pro mírové účely, který by pomáhal odsolovat mořskou vodu.

Důležitý byl prý také příslib Velké Británie, která naznačila možnost vydání libyjského agenta Abdala Basata Alí Midžrahího. Skotská justice ho poslala na doživotí za mříže v souvislosti s atentátem na letadlo společnosti PanAm nad skotským Lockerbiem, jenž si v roce 1988 vyžádal 270 obětí.

Syn libyjského vůdce Sajf Islám Kaddáfí teď pro francouzský deník Le Monde prohlásil, že Midžrahí by se měl brzy vrátit do své vlasti. "V Londýně jsme v této záležitosti uzavřeli dohodu," řekl listu Sajf Islám Kaddáfí.

Prezident Sarkozy i britské ministerstvo zahraniční něco takového popřely. "Není spojitosti mezi Midžrahím a propuštěním bulharských sester a Palestince," řekl nejmenovaný mluvčí ministerstva.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme