Bulharsko a Rumunsko čeká žaloba za nezprovoznění celoevropské tísňové linky

Nejmladším členům Evropské unie - Rumunsku a Bulharsku - hrozí soud za špatné fungování celoevropské linky tísňového volání 112. Evropská komise oběma státům pohrozila, že na ně podá žalobu k nejvyšší soudní instancí Evropské unie, pokud neodstraní nedostatky ve fungování tohoto čísla na svém území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tlačítka telefonního přístroje | Foto: Jan Rosenauer

V Bulharsku dosud není možné dovolat se na linku 112 odkudkoli na jeho území, v Rumunsku není zaručená lokalizace volajícího - tedy toho, kdo potřebuje pomoc, u všech hovorů.

Obě země už loni na podzim Evropská komise vyzvala k nápravě. Letos v dubnu jim poslala poslední varování. Nedostatky ale zůstávají. Proto se komise rozhodla zažalovat obě země u Evropského soudního dvora pro porušení povinnosti - tedy neprovedení směrnice o celoevropské lince tísňového volání.

Sofii i Bukurešti dala ještě poslední šanci napravit chyby do konce roku. Když ani do té doby nebude linka 112 v těchto zemích fungovat, jak má, dostane případ na stůl soud.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme