Bulharsko a Rumunsko podepsaly smlouvu o přistoupení k EU

Evropská unie už má nakročeno ke břehům Černého moře. Bulharsko a Rumunsko vpodvečer v klášteře Neumünster nedaleko Lucemburku podepsaly své přístupové smlouvy. Sofie má ale v Evropské unii zatím lepší zvuk než Bukurešť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podpis přístupové smlouvy | Zdroj: ČTK

Rumunsku všichni vytýkají především příliš velkou korupci a nedostatečně fungující státní správu. Tyto oblasti mají Bulhaři v mnohem lepším stavu. Unie si nicméně nechává manipulační prostor - členství obou balkánských států může o rok pozastavit. Současné datum zní - 1. leden 2007. Pro Radiožurnál to specifikovala komisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová. "Rumunsko obdrželo dalších 11 bodů, které musí splnit. Je tam hlavně boj proti korupci a kriminalitě."

Bulharský ministerský předseda Simeon Sakskoburgski ve své řeči u řečnického pultu, na němž je azbukou napsáno Dobre došli, naznačil, že je rád, že zemi do Evropské unie přivedl on, ale preference jeho hnutí klesly natolik, že nadcházející volby v Bulharsku zřejmě přinesou vládu bývalých komunistů.

Marika Táborská, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme