Bulharsko a Rumunsko se přiblížily členství v EU

Evropský parlament pootevřel Bulharsku a Rumunsku dveře do Evropské unie. Poslanci svým hlasováním doporučili členským státům unie, aby podepsaly s těmito dvěma zeměmi přístupovou smlouvu, a to 25. dubna. Pro přijetí Bulharska nakonec hlasovalo 522 ze 732 poslanců. U Rumunska jich bylo pro 497. Průběh byl ale dramatičtější, než se očekávalo. Část lidovců a zelených se totiž pokusila hlasování posunout, čímž by se podpis smlouvy oddálil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Lidovci nejdřív chtěli hlasování odložit kvůli budoucím penězům pro Rumunsko a Bulharsko. Tyto emoce uklidnil premiér předsednického Lucemburska Jean-Claude Juncker, který poslance ujistil, že jejich práva při dohledu nad financováním obou zemí z unijního rozpočtu nebudou dotčena.

S dalším návrhem na odložení ale pak přišel šéf klubu zelených Daniel-Cohn Bendit, který říká: Ještě jsou tu velké rezervy v připravenosti. Vadí mu zejména korupce a porušování svobody projevu v Rumunsku.

Návrhy na odložení ale neprošly a poslanci nakonec přijetí obou zemí hladce doporučili. Šéf liberálů Graham Watson kritizoval lidovce a zelené za - jak řekl - bezskrupulózní pokus přijetí Rumunska a Bulharska zbrzdit.

Narážel tak na vnitropolitické motivy některých poslanců. Podle pozorovatelů se totiž například zástupci německé CSU snaží hlavně hrát na nálady domácího publika a vystupovat proti dalšímu rozšiřování Evropské unie.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme