Bulharsko a Rumunsko se přiblížily členství v EU

Evropský parlament pootevřel Bulharsku a Rumunsku dveře do Evropské unie. Poslanci svým hlasováním doporučili členským státům unie, aby podepsaly s těmito dvěma zeměmi přístupovou smlouvu, a to 25. dubna. Pro přijetí Bulharska nakonec hlasovalo 522 ze 732 poslanců. U Rumunska jich bylo pro 497. Průběh byl ale dramatičtější, než se očekávalo. Část lidovců a zelených se totiž pokusila hlasování posunout, čímž by se podpis smlouvy oddálil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Lidovci nejdřív chtěli hlasování odložit kvůli budoucím penězům pro Rumunsko a Bulharsko. Tyto emoce uklidnil premiér předsednického Lucemburska Jean-Claude Juncker, který poslance ujistil, že jejich práva při dohledu nad financováním obou zemí z unijního rozpočtu nebudou dotčena.

S dalším návrhem na odložení ale pak přišel šéf klubu zelených Daniel-Cohn Bendit, který říká: Ještě jsou tu velké rezervy v připravenosti. Vadí mu zejména korupce a porušování svobody projevu v Rumunsku.

Návrhy na odložení ale neprošly a poslanci nakonec přijetí obou zemí hladce doporučili. Šéf liberálů Graham Watson kritizoval lidovce a zelené za - jak řekl - bezskrupulózní pokus přijetí Rumunska a Bulharska zbrzdit.

Narážel tak na vnitropolitické motivy některých poslanců. Podle pozorovatelů se totiž například zástupci německé CSU snaží hlavně hrát na nálady domácího publika a vystupovat proti dalšímu rozšiřování Evropské unie.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme