Bulharsko se topí v bitcoinech. Zabavilo je zločincům, teď v nich má přes tři miliardy dolarů

213 519 bitcoinů zkonfiskovala bulharská policie při květnovém zásahu proti organizovanému zločinu. Co Sofie s tímto bohatstvím podnikne?

Sofie Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitcoin (ilustrační foto)

Bitcoin (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic/Illustration | Zdroj: Reuters

Zločinecká skupina, které bulharské bezpečnostní složky kryptoměnu zabavily, podle vyšetřovatelů používala speciální počítačový virus, s jehož pomocí se vyhýbala odvádění celních poplatků.

Policie v této souvislosti zatkla 23 lidí.

Velká bitcoinová krádež: zmizela virtuální měna za miliony dolarů

Číst článek

213 519 zkonfiskovaných bitcoinů tak přešlo do držení bulharské vlády.

Kuriózní ovšem je, že od května hodnota kryptoměny vystoupala na více než tři miliardy dolarů (v přepočtu přes 65 miliard korun), informuje bulharská zpravodajská agentura Novinite.  

Není přitom jasné, co si s nimi Sofie hodlá počít. Podle serveru Coindesk.com bulharská vláda prozatím odmítá sdělit podrobnosti, odvolává se na přitom na stále živý trestní případ. 

K pondělí (11. prosinec 2017) dosáhl jeden bitcoin hodnoty bezmála 16 600 dolarů.  

Zablokovaný majetek v Česku

České úřady mohou prodat zablokovaný majetek ještě před pravomocným rozsudkem. A to hlavně v případech, kdy hodnota konfiskovaných věcí klesá. Jeden příklad za všechny:

Bývalému řediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému zmrazili policisté hned tři auta: Audi Q7 za 1,1 milionu korun, Toyota Rav 4 za 401 tisíc a Škoda Citigo za 197 tisíc korun.

Státní zástupce je nabídl k prodeji ještě před sepsáním obžaloby. Čeští žalobci totiž v minulosti čelili kritice, že obstavený majetek řádně nespravují.

Další příklad: fotbalovému bafuňáři Františku Chvalovskému, souzenému za miliardové podvody, vedle peněz a cenných papírů 13 let zadržovali luxusní vozy audi, mercedes a toyota. Když je po amnestii tehdejšího prezidenta Václava Klause získal zpět, s trochou nadsázky lze konstatovat, že mu vraceli veterány.

mls, rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme