Bulharsko čeká série protestů, v Sofii mají vyjít do ulic desetitisíce lidí

Bulharsko čekají další masové demonstrace proti korupci a chudobě. V hlavním městě Sofii by měly do ulic vyrazit desetitisíce lidí. Organizátoři protestů požadují změnu energetické politiky, po vládě chtějí například smazání dluhů za elektřinu od loňského prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Bulharsku donutili vládu k demisi | Zdroj: ČTK

V Sofii se chystají minimálně tři protesty. První dva proudy se sejdou u parlamentu. V poledne půjde další pochod, který vyhlásila neparlamentní pravicová strana Venero. Demonstrace pak mají pokračovat i příští týden.

Lidé dnes vyjdou do ulic celkem asi třiceti měst, účast má podle médií dosáhnout 200 tisíc. Údajně by se měli v řadě evropských metropolí připojit i příslušníci bulharské diaspory.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ulicích Sofie je reportér Českého rozhlasu Martin Ježek

Už včera se na různých místech země sešlo několik stovek, možná několik tisíc lidí. Podle účastníku protesty neutichají, demonstranti jen sbírají síly a organizují se na další dny.

Skladba demonstrantů je pestrá, často jde o mladé nezaměstnané a nekvalifikované lidi, najdou se mezi nimi ale i lidé s akademickým vzděláním. Nemají žádné jednotné vedení. Jejich motivace je stejná, jako byla na začátku protestů. Lidé nemají peníze a to nejen na účty za elektřinu.

Vlnu občanských nepokojů v Bulharsku vyvolaly právě ceny elektrické energie. Situaci neuklidnila ani středeční demise vlády premiéra Bojka Borisova.

Igor Maňour, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme