Vojáci USA při cvičení v Bulharsku omylem obsadili firmu na olej. ‚Nepadl jediný výstřel,‘ zdůrazňují

Bulharský majitel továrničky na slunečnicový olej obvinil americké vojáky, že mu při květnovém cvičení sil Severoatlantické aliance v balkánské zemi nezákonně obsadili firmu. Marin Dimitrov řekl, že na viníky incidentu z 11. května podal žalobu, uvedla agentura AP.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci | Foto: 11 Air Assault Brigade/Cover-Images.com | Zdroj: Reuters

Podle agentury řídila americká armáda cvičení Swift Response 2021, které se konalo v Estonsku, Bulharsku a Rumunsku a zapojilo se do něj více než 7000 výsadkářů z deseti zemí NATO.

V rámci cvičení američtí vojáci ze 173. výsadkové brigády, která je rozmístěna v Itálii, cvičili obsazení, vyčištění a zajištění opuštěné letecké základny na jihu Bulharska.

Zmíněného 11. května američtí výsadkáři vstoupili do objektu poblíž letiště, o kterém si mysleli, že patří do výcvikového prostoru, a také jej „vyčistili“. Ve skutečnosti šlo o prostory, kde bulharští civilisté provozovali své soukromé podnikání.

‚Nastal čas, aby odešli domů.‘ Američtí vojáci z Afghánistánu odejdou k 11. září

Číst článek

„Během incidentu nebyl vypálen jediný výstřel,“ zdůraznila americká armáda v prohlášení.

Bulharský prezident Rumen Radev ale označil za „naprosto nepřijatelné, aby byl život a klid bulharských občanů ohrožen vojenskými jednotkami, ať už bulharskými, či cizími“.

„Cvičení na bulharském území s účastí našich spojenců by měla posilovat pocit bezpečí a důvěry v kolektivní obranu, a ne vyvolávat napětí mezi Bulhary,“ řekl.

Americké velvyslanectví v Bulharsku nabídlo omluvu podnikateli i jeho zaměstnancům.

„Z těchto cvičení si vždy bereme ponaučení. Zevrubně vyšetřujeme příčinu této chyby,“ uvedli diplomaté a slíbili zavést striktní postupy, které by jasně vymezily prostor cvičení a zabránily podobným incidentům v budoucnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme