Bulharsko doufá, že v září konečně přistoupí do Schengenu

Odmítání Bulharska v schengenském prostoru je nespravedlnost. Dnes to v Sofii prohlásil bulharský prezident Rosen Plevneliev. Bulharsko spolu s Rumunskem usilují o vstup do Schengenu více než rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový bulharský prezident Rosen Plevneliev | Foto: Valentina Petrova | Zdroj: ČTK

Bulharsko a Rumunsko měly do Schengenu vstoupit už na začátku loňského roku. Na začátku března ale jejich vstup na unijním summitu zablokovalo Nizozemsko.

„Věřím, že tato nespravedlnost bude letos v září odstraněna," řekl prezident Plevneliev po setkání se svým českým protějškem Václavem Klausem s tím že, Bulharsko splnilo všechna technická kritéria, která členství v Schengenu vyžaduje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Bulharska se do Stalo se dnes přihlásil zvláštní zpravodaj Pavel Polák

„Česká republika jednoznačně podporuje v tomto smyslu Bulharsko,“ ujistil svého bulharského kolegu Václav Klaus, který je ohledně přistoupení Bulharů k zóně volného pohybu zajedno s českou diplomacií.

Hlavní výtky nejen Nizozemska, ale dříve také Francie, Německa a Finska se týkaly nedůvěryhodnosti vnějších hranic Bulharska a Rumunska. Podle Klause to však vyplývá z neznalosti a podceňování.

V září bude Brusel o rozšíření Schengenu znovu rozhodovat. Plevneliev vyjádřil velkou naději, že konečné rozhodnutí padne a bude pro Bulharsko a Rumunsko kladné.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme