Bulharsko otevírá hranice pro lidi ze zemí Evropské unie, čeká je ale čtrnáctidenní karanténa

Bulharsko, které také začalo uvolňovat opatření přijatá v březnu kvůli šíření koronaviru, povolilo vstup do země občanům zemí Evropské unie a schengenského prostoru. Tito lidé ale budou muset po příjezdu strávit 14 dní v karanténě. Nově naopak byla povinnost karantény zrušena u bulharských občanů, kteří se vracejí ze zahraničí, a u občanů EU, kteří cestují z humanitárních nebo obchodních důvodů.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz vstupu do Bulharska platil od poloviny března. (ilustrační foto) | Foto: Stoyan Nenov | Zdroj: Reuters

Zrušení zákazu vstupu do země pro občany většiny evropských zemí ve čtvrtek oznámilo bulharské ministerstvo zdravotnictví, napsala v pátek agentura Reuters. Zrušení zákazu podle ministerstva platí také pro občany San Marina, Andorry, Monaka a Vatikánu. Zákaz platil od poloviny března.

Čtrnáctidenní karanténa se už nebude vztahovat na bulharské občany a ty občany zemí EU, kteří do země cestují z humanitárních důvodů, a na „zástupce obchodu, ekonomických nebo investičních aktivit“.

Do karantény nově nemusí ani lidé, kteří jsou přímo spjatí se stavebnictvím nebo udržováním a zajišťováním bezpečnosti strategické a nezbytné infrastruktury, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

V Bulharsku se koronavirus šíří rychleji než v Itálii. Jeden nemocný v průměru infikuje 3,5 dalších lidí

Číst článek

Už v úterý Bulharsko oznámilo, že se dohodlo na částečném uvolnění cestování přes hranice se sousedním Řeckem a Srbskem od 1. června. Bulharsko, jehož hospodářství je do značné míry závislé na turistickém ruchu, začalo uvolňovat opatření po poklesu počtů nově nakažených covidem-19.

Sedmimilionová východobalkánská země dosud potvrdila 2372 nakažených a 125 obětí koronavirové infekce, což jsou v celoevropském srovnání poměrně příznivá čísla.

V Bulharsku stále platí režim mimořádné epidemické situace, nicméně omezující opatření, která s tím souvisejí, se postupně uvolňují. Otevřena už byla některá divadla, muzea a nákupní centra a povoleny jsou sportovní aktivity. Stále platí dodržování odstupu mezi lidmi a povinné je nošení roušek na uzavřených veřejných místech a v hromadné dopravě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme