V Bulharsku hrozí zamoření pobřeží. Severně od Varny uvízla loď s 3300 tunami hnojiv

Loď s dusíkatými hnojivy uvízlá na bulharském pobřeží severně od města Varna ohrožuje životní prostředí. Pokud se náklad dostane do vody, může způsobit hromadný úhyn podmořských živočichů a rostlin, informoval server Balkan Insight.

Sofia Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Panamě registrovaná loď Vera Su před 11 dny najela navigační chybou na skály pobřežní rezervace Jalata

V Panamě registrovaná loď Vera Su před 11 dny najela navigační chybou na skály pobřežní rezervace Jalata | Foto: Petar Petrov/Impact Press Group | Zdroj: Reuters

V Panamě registrovaná loď Vera Su před 11 dny najela navigační chybou na skály pobřežní rezervace Jalata. Záchranářům se z ní mezitím podařilo odčerpat palivo, zbývá však 3300 tun nákladu, který by v případě potopení mohl zamořit vody Černého moře v této části Bulharska.

Po alkoholu ani obědě do vody nechoďte. Při ‚mrtvé‘ vlně plavte šikmo ke břehu, radí bulharský plavčík

Číst článek

Pokud se hnojivo s obsahem karbamidu dostane do vody, může způsobit přemnožení fytoplanktonu. Ten pak vytvoří toxin, který může znamenat zkázu pro zdejší podmořský život.

Ekologické organizace tento týden podle serveru maritime.bg zaznamenaly až čtyřnásobnou koncentraci znečištění oproti normálu.

„Největším poškozeným může být zdejší rybolov,“ uvedla pro server dnevnik.bg novinářka Vera Staevska. Oceánolog Nikolaj Valčev upozorňuje, že čas jednat se rychle zkracuje s ohledem na příchod špatného počasí koncem týdne, které rozbouří moře, čímž se loď může ještě více poškodit.

Úřady nejdříve uváděly, že je „téměř nemožné“ loď vyprostit, a navrhly její rozebrání. Po kritice se nyní pokoušejí plavidlo, do kterého vniká malým otvorem voda, odlehčit přeložením nákladu a vyprostit ho ze dna hlubokého 15 metrů, uvedla stanice BNT.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme