Bulharsko po útoku v Burgasu zpřísňuje bezpečnostní opatření

Bulharsko po teroristickém útoku v Burgasu zpřísňuje bezpečnostní opatření. Po atentátu při kterém zahynulo osm lidí, posiluje bulharská policie i hlídky na vlakových a autobusových nádražích. Úřady vyzývají všechny, kdo cestují letadlem, aby se kvůli důkladnějším kontrolám dopravili na letiště minimálně dvě hodiny před odletem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř z hořících autobusů nad burgaským letištěm | Zdroj: Reuters

Pro zraněné turisty přiletěly dva speciály izraelské armády. Na palubě letounu byli izraelští lékaři včetně traumatologů, anesteziologů a chirurgů, kteří se o raněné postarají při cestě zpět do Tel Avivu. Zatím není jisté, zda se domů vrátí i dva těžce zranění Izraelci, kteří jsou zatím v nemocnici v Sofii.

Bulharský ministr zahraničí Nikolaj Mladenov dnes ubezpečil, že Bulharsko udělá vše pro bezpečí každého návštěvníka země.

„Chci ujistit všechny turisty, kteří přijedou do Bulharska, že toto je nesmírně přátelská země. Jsme otevření každému. A bude v tom pokračovat. Bulharská vláda udělá maximum, aby zajistila bezpečnost každého návštěvníka,“ řekl Mladenov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Bulharsku popsal český konzul v Burgasu Daniel Horák, mezinárodní kontext k útoku dodala Irena Kalousová, analytička Pražského institutu bezpečnostních studií

Bulhaři zesílili bezpečnostní opatření na všech letištích, nejpřísnější jsou přímo v Burgasu. Tamní letiště by mohlo být ještě dnes otevřeno. Přednost však budou mít izraelské speciály. Bulharsko navíc slíbilo přepravit do Tel Avivu dalších sto Izraelců, kteří se rozhodli přerušit či zkrátit dovolenou u Černého moře a vrátit se zpět do vlasti.

„Zesílený dozor panuje kromě letišť také na vlakových a autobusových nádražích či v některých veřejných budovách, jako jsou radnice nebo pošty,“ popisuje aktuální situaci český konzul v Burgasu Daniel Horák.

Na události v Bulharsku zareagovala také Česká republika. Na všech mezinárodních letištích byly posíleny policejní hlídky. Desítky lidí střeží odletové haly i vzdálený perimetr letišť. Žádný teroristický útok ale podle policie v Česku nehrozí a opatření jsou pouze preventivní. Podobně postupují i ostatní evropská letiště.

Totožnost útočníka zatím není známa. Vyšetřovatelé ale získali vzorky jeho DNA a nyní je porovnávají s nejrůznějšími databázemi. Policisté také zkoumají americký řidičský průkaz pocházející z Michiganu, doklad je však padělaný. Bulhaři při zjišťování totožnosti útočníka spolupracují s americkými službami CIA a FBI, v jejich databázi však prý tento muž není.

Autobus zničený po explozi, při které v Burgasu zahynuli izraelští turisté | Foto: Reuters

Izraelští představitelé mezitím obvinili libanonské hnutí Hizballáh a Írán, že stojí za atentátem, i když podle izraelského velvyslanectví ve Spojených státech nemá Izrael dosud žádný konkrétní důkaz. Íránská státní média obvinění označila za směšná. Íránské velvyslanectví v Bulharsku označilo tvrzení některých politiků za nepodložené.

Bulharsko nechce o strůjcích útoku spekulovat

Bulharský ministr zahraničí Nikolaj Mladenov Radiožurnálu exkluzivně řekl, že vyšetřování stále pokračuje. O tom, kdo nese zodpovědnost za události v Burgasu, nechce spekulovat.

"V tuto chvíli nechci na nikoho ukazovat prstem. Věřím, že je důležitější, abychom před tím, než označíme někoho za pachatele tohoto hrůzného činu, dokončili vyšetřování, které stále pokračuje. Doufám, že všichni rozumíme tomu, že nic, absolutně nic, nemůže omluvit terorismus. A to nikde na světě proti občanovi žádné země. Omluvou nemůže být ani žádná ideologie nebo politický cíl," řekl Mladenov.

Izrael však k podezření vedou zkušenosti posledních měsíců, kdy čelil několika pokusům o útok na izraelské cíle v různých zemích světa.

K útoku v Burgasu se zatím nikdo nepřihlásil. Podle Izraele je dílem Íránu

Číst článek

„Způsob, jak Hizballáh pod politickým vedením Íránu operuje, je velmi podobný. Například na Kypru skupina Íránců sbírala informace o pohybu izraelských turistů,“ říká Irena Kalhousová, analytička Pražského institutu bezpečnostních studií.

Izraelci prý neměli ze zpravodajských zdrojů žádné varování, že by v Bulharsku bezprostředně hrozil nějaký útok. Ale počátkem roku údajně požádal židovský stát Bulhary, aby posílili ochranu izraelských turistů. Strůjci útoku tak možná mohli sázet na poměrně laxní bezpečnostní opatření v zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Události v Burgasu komentovali také na Rádiu Česko český velvyslanec v Bulharsku Pavel Vacek a zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Obzvlášť země ve východní Evropě, které ještě nebyly zasaženy terorismem, nevěří, že by se jich to mohlo týkat. Je proto těžké přesvědčit úřady k investici do protiteroristických opatření. Na druhé straně ale nelze ohlídat každý autobus, který poveze izraelské turisty,“ soudí Irena Kalhousová.

Z izraelské strany se podle ní dá nyní očekávat dvojí odpověď. Ta první bude diplomatická, kdy se Izrael bude snažit o schválení další rezoluce proti Hizballáhu a odsouzení útoku. „Tou druhou bude snaha zjistit, kdo za atentátem skutečně je. Izrael dovede v tomto být velice trpělivý. Útočníka najde, i když to bude trvat třeba několik let,“ uzavírá Kalhousová.

Robert Mikoláš, Milan Slezák, Adéla Havránková, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme