Desetitisíce Bulharů protestovaly za odstoupení vlády premiéra Borisova, demonstranti zablokovali dopravu

Desetitisíce lidí ve středu v metropoli Sofii a dalších bulharských městech demonstrují za odstoupení vlády premiéra Bojka Borisova, kterou obviňují z korupce a „mafiánského stylu vládnutí“. Podle organizátorů se má jednat o vyvrcholení dosavadní třítýdenní vlny protestů. Velkou část demonstrantů nezvykle tvoří mladí lidé, před budovou vlády má vyrůst stanové městečko.

Tento článek je více než rok starý.

Sofie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2020-07-29t163629z_1_200729-221213_tkr.JPG

Manifestace mají podle představ organizátorů přerůst v dlouhodobý odpor. | Foto: Stoyan Nenov | Zdroj: Reuters

Demonstrace v Sofii začala již kolem poledne, když její účastníci s bulharskými vlajkami a transparenty vyzývajícími Borisova k rezignaci zablokovali hlavní křižovatky v centru Sofie. Podle agentury BTA zastavili dopravu také na mostě přes Dunaj do Rumunska ve městě Ruse. Protesty se konají také ve Varně, Burgasu, Plovdivu či Staré Zagoře.

Bulharskem už týden cloumají tisícové protesty proti vládě. Demonstranty podpořily i Spojené státy

Číst článek

Manifestace mají podle představ organizátorů přerůst v dlouhodobý odpor, který má trvat minimálně do 1. srpna či do demise vlády a generálního prokurátora Ivana Geševa. „Žádný dialog není možný, protože vláda a hlavní žalobce jsou zkorumpovaní,“ oznámil jeden z organizátorů demonstrace Nikolaj Hadžigenov s tím, že zakládá stanový tábor před budovou vlády. Účastníci demonstrace byli dopředu vyzváni, aby si s sebou přinesli stany, deky, oblečení a pitnou vodu.

Protestů se účastní lidé a uskupení s různými politickými názory, včetně městských liberálů, studentů po předčasném návratu ze studií v západní Evropě způsobeném epidemií covidu-19, sympatizantů proruského prezidenta Rumena Radeva i stoupenců opozičních socialistů, všímá si agentura DPA.

Na protestech jsou mladí lidé

Podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) je největší rozdíl oproti protestům z minulých let v Bulharsku právě v přítomnosti mladých lidí. „Jsme svědky zcela nového fenoménu. Poté, co generace do 30 let po roce 1997 obrazně i fyzicky zmizela z politického života i z ulic, je její současný návrat velice dobrým znamením pro kulturu protestu i pro politickou budoucnost Bulharska,“ uvedl sociolog Vasil Grazinov s nadějí, že se mladí nyní začnou více angažovat i v praktické politice.

Bulhaři na protivládní demonstraci. | Foto: Stoyan Nenov | Zdroj: Reuters

Borisov, který s několika krátkými přerušeními stojí v čele bulharské vlády od roku 2009, uznal demonstrantům právo na pokojný protest, vyzval je ale k ukončení blokády dopravy.

Již dříve sdělil, že odstoupit nehodlá. Zdůvodnil to mimo jiné nutností provést Bulharsko pandemií covidu-19 a z ní vyplývající ekonomickou krizí. Minulý pátek nicméně vyměnil pět členů svého vládního týmu. Začátkem uplynulého týdne Borisovova vláda přestála v parlamentu hlasování o důvěře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme