Bulharsko se chystá k volbám, předvolebním tématem jsou i ceny elektřiny

Bulhaři budou už zítra volit nový parlament. Lidi trápí především zdražování elektřiny, nízké penze, platy a nedůvěryhodný bankovní systém. Terčem předvolební kampaně byly i společnosti, které v Bulharsku distribuují elektřinu. Mezi nimi české firmy ČEZ a EnergoPro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharsko proti ČEZu i ostatním dvěma distribučním společnostem vede několik řízení | Foto: Ladislav Tsvetkov, BTV News

Ceny elektřiny jsou i nadále tématem v předvolební kampani bulharských politických stran. A to zvlášť od okamžiku, kdy státní regulační úřad DKEVR nechal zvýšit tarify o deset procent.

Proti distributorům elektřiny začali lidé protestovat i přes to, že zdražení přišlo po několikerém zlevňování elektřiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bulhaři se chystají zítra k volbám, tématem jsou i vysoké ceny elektřiny. Zajímal se Martin Ježek

„Můj důchod je 330 leva (v přepočtu asi 4500 korun). Tak samozřejmě, že je pro mě potom elektřina drahá. Zvlášť, když teď zdražili, je to ještě větší problém,“ říká pan Georgi.

Podobně mluví tady na sofijské tržnici i další lidé. Zvlášť ti, kteří zároveň elektřinou i topí. To pak v zimě dostávají vysoké účty za proud. Co bude tuhle zimu, je nejisté, protože očekávají problémy s dodávkami zemního plynu.

Nová vláda by mohla pomoct situaci uklidnit

Vlna nevole míří i proti elektrárenské společnosti ČEZ, která v Bulharsku mimo jiné distribuuje elektřinu. Její ředitel v Bulharsku, Petr Dokládal, řekl, že distributoři mají ze zdražení jen malý přínos.

„Od regulátora to vyžadovalo velkou odvahu, prosadit takové velké zdražení. Když se ale podíváte na jeho důvody, tak z 95 procent je to kvůli zlepšení finanční situace státní energetické společnosti NEK. Její dluhy za poslední měsíce narostly a prohlubují se dál. Jde tedy o snahu odvrátit kolaps celkového energetického systému," uvedl Petr Dokládal.

Lidé v Bulharsku se bouří proti vysokým cenám elektřiny | Foto: Ladislav Tsvetkov, BTV News

Bulharsko proti ČEZu i ostatním dvěma distribučním společnostem vede několik řízení. V jednom z nich se úřady snaží firmám dokázat zneužití dominantního postavení na trhu. Na výsledek se teprve čeká.

ČEZ tak od nové vlády očekává normalizaci vztahů. „Budeme se snažit o konstruktivní dialog," řekl ředitel ČEZu Dokládal.

Ceny energií nejsou jediný problém

Energetika však není jediným tématem, které znervózňuje bulharské voliče. Centrální banka uvalila nucenou správu na Corporate Commercial Bank, čtvrtý největší finanční ústav v zemi. Banka se ocitla před kolapsem kvůli podvodům s úvěry a musela zmrazit vklady mnoha drobným vkladatelům.

Teď se čeká na výsledky auditu. Aféra může Bulharsku dál snížit rating a zpochybnit důvěryhodnost jeho bankovního systému.

Bulharsko volí v situaci, kdy se nedaří prolomit ekonomickou stagnaci, zastavit odliv lidí ze země a zvýšit penze a platy. Důvěra lidí v politický systém je mimořádně nízká.

Vlna nevole míří i proti elektrárenské společnosti ČEZ, která v Bulharsku mimo jiné distribuuje elektřinu | Foto: Ladislav Tsvetkov, BTV News

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme