Bulharský soud zprostil obžaloby dva exministry. Měli se dopustit korupce při privatizaci firmy EVN

Bulharský soud v neděli v první instanci zprostil obžaloby z korupce bývalé ministry. Ke korupci mělo dojít při privatizaci energetické firmy EVN a obžalováni byli ministři první vlády premiéra Bojka Borisova, jeden podnikatel a další tři osoby. Prokurátor dal najevo, že se proti osvobozujícímu rozsudku odvolá. Informovala o tom bulharská média.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Exministři financí Simeon Djankov a hospodářství Trajčo Trajkov a podnikatel Ivo Prokopiev byli souzeni v souvislosti s prodejem 33procentního podílu státu v energetické firmě EVN. Dohoda byla uzavřena už v roce 2011. Na lavici obžalovaných usedli i tři pracovníci Prokopievovy společnosti Bulbrokers, která ve věci byla investičním zprostředkovatelem.

Korupci 90. let nahradil mnohem sofistikovanější model, který ohýbá celou zemi, říká Ondřej Závodský

Číst článek

Oba ministry, kteří byli členy první vlády nynějšího premiéra Borisova, prokuratura vinila z toho, že uzavřením uvedené dohody poškodili stát o více než 20 milionů levů (asi 274 milionů Kč). Prokopiev se před soudem musel zodpovídat z údajného „navádění a pomáhání“ k trestnému činu, za což mu podle médií hrozilo až deset let vězení. První vláda Bojka Borisova Bulharsko vedla v letech 2009 až 2013.

Prokopiev řekl, že v procesu spatřuje tlak na nezávislá média, která vydává. Podnikatel je majitelem nakladatelství Ikonomedia, které vydává noviny Kapital, podnikatelský deník Kapital Daily a některé časopisy. Provozuje také zpravodajský web Dnevnik a specializovaný web b2b.bg.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme