Bulharsko míří k třetím předčasným volbám. Prezident ale s rozpuštěním parlamentu vyčkává

Bulharská socialistická strana oznámila, že vzdává další pokus sestavit vládu. Po dubnových a červencových hlasováních se tak blíží třetí předčasné parlamentní volby. Do současné krize vstoupil i prezident Rumen Radev, který s očekávaným rozpuštěním parlamentu čeká - poslanci podle něj totiž navzdory vysokým platům nepracují.

Sofie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharský prezident Rumen Radev | Foto: Johanka Geron | Zdroj: Reuters

Předsedkyně socialistické strany Kornelia Ninová uvedla, že samotné pověření vrátí prezidentovi v úterý 7. září - ačkoli tak ještě existuje zcela teoretická možnost na zásadní politický průlom, bulharská politická scéna se připravuje na třetí předčasné volby v řadě.

Pohřební věnec i zamítnutí registrace. Kandidáti na Sibiři čelí zastrašování a tlaku úřadů

Číst článek

Podle tamní ústavy by nyní mělo následovat rozpuštění parlamentu, zákon však nedefinuje jasný časový rámec, během kterého by k takovému kroku mělo dojít. Prezident Rumen Radev rozpuštění parlamentu podmínil přijetím základních zákonů a schválením změn v rozpočtu - zvolení poslanci podle něj i přes krizi musí také pracovat.

Kritici Radeva ale poukazují na to, že hlava státu chce prodloužením termínu na rozpuštění předejít tomu, aby během jediného termínu proběhly jak parlamentní, tak i prezidentské volby, které jsou aktuálně vypsány na listopad - jeho plánem má být, aby díky zdržení nejdříve proběhlo zvolení nové hlavy státu a poté až následovaly další parlamentní volby.

Rozpolcená je kromě politické scény i bulharská společnost. Zatímco jedna polovina tvrdí, že všechny dosavadní politické reprezentanty je třeba sesadit v nekončícím boji proti korupci, druhá skupina Bulharů považuje tzv. novou generaci za pouhé amatéry.

Mezi ně podle nich patří i protestní strana zpěváka a moderátora Slaviho Trifonova Je takový národ (ITN), která zvítězila v červencových volbách - zdůrazňují především to, že Trifonov neměl jiný než protikorupční program a země upadla do chaosu, přesně jak v kampani varoval bývalý premiér Bojko Borisov a Svaz demokratických sil (SDS).

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme