Odhady přisuzují výhru v bulharských volbách hnutí baviče Trifonova. Ve hře zůstává i expremiér Borisov
Nedělní předčasné parlamentní volby v Bulharsku podle nejnovějších odhadů těsně vyhrála protestní strana Je takový národ (ITN) baviče Slaviho Trifonova, jelikož si zajistila těsný náskok nad středopravicovým hnutím Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova. Ve srovnání s dubnovými volbami si také polepšily další dvě protestní strany. Oficiální konečné výsledky by měly být známy do čtyř dnů, píše agentura DPA.
Lidé v Bulharsku se k volebním urnám vydali podruhé za tři měsíce. Po dubnovém hlasování ani jedna ze tří hlavních politických stran neuspěla při sestavování vlády. Zemi nyní vede přechodný kabinet.
Předčasné volby v Bulharsku podle médií vyhrálo hnutí expremiéra Borisova
Číst článek
Podle odhadů tří společností, které se věnují průzkumu veřejného mínění, získala ITN 22,8 až 24 procent hlasů. Následovaly expremiérova GERB s 22,5 až 23,5 procenty hlasů a socialisté, jimž průzkumy přičítají zhruba 13 procent hlasů. Do parlamentu by se opět mělo dostat šest stran. Nacionalisté přitom čtyřprocentní hranici nepřekonali.
„Podpora, kterou získala ITN, je úžasná,“ uvedl Trifonov na facebooku.
Sestavení vlády
Podle předpovědí by ITN spolu s protikorupční formací Demokratické Bulharsko a menším hnutím „Povstaňte! BG! Mafiáni ven!“ mohla získat 112 z 240 parlamentních křesel. To by však znamenalo menšinovou vládu, která by se musela spoléhat na podporu jiných stran, například socialistů či stranu bulharských Turků DPS. Ty však ITN v minulosti označila za strany starých elit, s nimiž nechce mít nic společného. Právě z těchto důvodů přitom Trifonov v dubnu nesestavil menšinovou vládu. Konkrétní plány chce oznámit v pondělí.
Pokud se odhady potvrdí, půjde o první prohru GERB od roku 2009 a bude to znamenat konec „Borisovovy éry“, píše DPA. GERB vyhrála volby před třemi měsíci s 26 procenty hlasů, ale nepodařilo se jí získat koaliční partnery.
Podle prognóz odevzdalo své hlasy v nedělních volbách pouze 38 procent oprávněných voličů. Analytici nízkou účast přičítají mimo jiné tomu, že se volby konaly během prázdnin a že se policie zaměřila na starou praxi kupování hlasů politickými stranami.