Bulharské volby těsně vyhrálo hnutí zpěváka Trifonova. Expremiér Borisov zaostal o půl procenta

Nedělní předčasné volby v Bulharsku vyhrála protestní strana zpěváka a moderátora Slaviho Trifonova Je takový národ (ITN) před koalicí hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova a Svazu demokratických sil (SDS). Ve čtvrtek to oznámila ústřední volební komise. ITN ve 240členném parlamentu obsadí 65 křesel a koalice GERB-SDS 63. Výsledek a reakce stran naznačují trvající komplikace při schvalování nové vlády.

Sofia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavi Trifonov získal podle odhadů s hnutím Je takový národ až 24 procent hlasů

Hnutí Slaviho Trifonova ve 240členném parlamentu obsadí 65 křesel | Zdroj: Reuters

ITN podle konečných údajů získala 24,08 procenta hlasů a koalice vedená hnutím GERB 23,51 procenta. Třetí v pořadí je socialistická strana (BSP), pro kterou hlasovalo 13,39 procenta zúčastněných voličů a která bude mít 36 poslaneckých mandátů. Protestní formaci Demokratické Bulharsko, jež dostala 12,48 procenta hlasů, bude zastupovat 34 zákonodárců.

Moldavské volby vyhrála proevropská strana prezidentky Sanduové. Získala nadpoloviční většinu

Číst článek

Čtyřprocentní práh pro vstup do Národního shromáždění už překročily jen dva další subjekty. Hnutí za práva a svobody (DPS), reprezentující tureckou menšinu, bude mít 29 poslanců, a menší protestní uskupení „Povstaňte! Mafiáni ven!“ obsadí 13 křesel.

Žádná ze stran stejně jako po předchozích dubnových volbách nedokáže vytvořit vládu sama, což může vést k novým předčasným volbám. GERB jako možného koaličního partnera rozhodně vylučují všechny ostatní parlamentní subjekty. Na druhé straně vůdce ITN Slavi Trifonov sdělil, že jeho strana koalice odmítá a chce vládnout sama s menšinovým kabinetem. Hned také oznámil návrh na složení takové vlády. Je ovšem nejisté, zda ITN získá podporu dalších členů parlamentu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme