Bulharský premiér odstoupí. Vláda neustála protesty proti cenám elektřiny

Bulharský premiér Bojko Borisov oznámil, že dnes rezignuje na svou funkci. S ním skončí i celá bulharská vláda, která čelí kritice za současnou krizi v zemi, již během ledna a února vyostřily protesty proti vysokým cenám elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharský premiér Bojko Borisov | Zdroj: Reuters

Dnes měl premiér Borisov projednat rezignaci dvou členů své vlády. Místo toho řekl, že „nevydržel pohled na krvavý Orlov most“.

Orlov most je místo v Sofii, kde včera došlo ke střetům mezi policií a demonstranty, které si vyžádaly řadu zraněných. Bulharská televize uvedla, že viděla policejní auto, které bylo od krve. Celkem bylo na tomto protestu 25 zatčených a 14 zraněných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Bulharsku sleduje zvláštní zpravodaj ČRo Martin Ježek.

Bojko Borisov prohlásil, že se bojí, že se demonstrace proti jeho vládě, které původně začaly tím, že se protestovalo proti cenám elektřiny, změní v masivní krvavé protesty.

Jeho rezignace je překvapivá. Borisov ještě včera tvrdil, že bude bojovat až do konce, že bude bojovat proti socialistům a proti politickým stranám Turků a že se bude snažit svou pozici dál ustát.

Snažil se také spotřebitelům nabídnout zlevnění elektrické energie. Pokud platí, co Borisov včera říkal, mělo by to být od března a mělo by to být o osm procent. Je to reakce na skokové zdražení v červenci loňského roku, které zvedlo ceny o 13 procent.

Borisov se poslední nabídkou nižších cen elektřiny snažil získat bulharskou společnost zpět na svou stranu. Obliba jeho strany GERB i jeho samotného za posledních několik měsíců rapidně klesala a pravice ztratila veškerý náskok před opozičními socialisty. V červnu se v zemi mají konat parlamentní volby.

K tématu snížení cen na dnešní konferenci Úřadu pro regulaci energetiky a vodohospodářství, což je nezávislý regulátor v Bulharsku, zaznělo, že osmiprocentní snížení je velký výpadek příjmů. Tím pádem by na to musel přistoupit také výrobce elektřiny. Dohoda ovšem zatím na stole není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o dění v Bulharsku přinesl zpravodaj Martin Ježek.

Dokonce se objevily i výroky odborníků, že osmiprocentní propad by znamenal katastrofální scénář, takže jestli zlevňování bude, zřejmě nebude tak výrazné.

Co se vedení země týká, zatím to vypadá, že by po demisi stávající vlády mohla v Bulharsku vládnout vláda přechodná. Bulharská média už vypočítávají, že by to byla třetí přechodná vláda v novodobých dějinách země. Nic ovšem zatím není dohodnuto. Prezident prohlásil, že se k situaci vyjádří až zítra.

Protesty proti cenám elektřiny se dotýkají i společnosti ČEZ, která v Bulharsku podniká. Nespokojená bulharská veřejnost donutila státní úřady, aby začaly jednat o odebrání licence ČEZu a dalším distributorům elektřiny.

Podle Úřadu pro regulaci energetiky a vodohospodářství ČEZ zatím o licenci nepřijde, ale řízení pokračuje.

Ceny elektřiny jsou pouze záminkou protestů v Bulharsku, myslí si český velvyslanec

Číst článek

Mafiáni a zbojníci. Tak o manažerech ČEZu mluví lidé v Sofii

Číst článek

Tea Turk, Vojtěch Kouřímský, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme