Bulharští hoteliéři se učí česky. V nabídce je i česká kuchyně či pivo

Téměř domácí české prostředí a k tomu moře doslova za humny. Přesně tak to vypadá v řadě bulharských letovisek. Jejich obliba totiž mezi českými turisty rok od roku roste. Letos jich do Bulharska k moři zamíří až 120 tisíc, tedy zhruba o třetinu více než vloni. A Bulhaři se Čechům přizpůsobují, zejména pak tím, že mluví česky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Restaurace Lilie nabízí v bulharském Primorsku i českou kuchyni

Restaurace Lilie nabízí v bulharském Primorsku i českou kuchyni | Foto: Robert Mikoláš

„K jídlu máme vepřo knedlo zelo. Také smažený řízek. Všechno děláme s láskou,“ vítá reportéra Radiožurnálu Roberta Mikoláše pan Zdravko, majitel restaurace „Lilie".

Jak dodává, pokud by byla chuť na něco jiného, k dispozici je třeba hovězí guláš nebo francouzská polévka. Ostatně dnešní nabídka je napsána i na vedlejší tabuli. A podobné je to prakticky ve všech podnicích v Primorsku. Turista si tu může dát drštkovou polévku, papriku plněnou sýrem v trojobalu nebo „riby smažené".

Co na tom, že cestovatelé narazí na tvaroslovné chyby nebo že dotyčný hostinský napíše ve slově „ryba" měkké „i" po „r". Důležitá je snaha vyjít zákazníkovi vstříc a naši turisté to oceňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je buhlarské Primorsko připraveno na české turisty, zjišťoval redaktor ČRo Robert Mikoláš

„Přijde mi to jako výborný nápad. Samozřejmě vzhledem k tomu, že Bulharština je slovanský jazyk, tak se člověk domluví i tak. Ale když je tu spousta česky mluvících lidí, tak je to ještě lepší,“ říká spokojeně Pavel Hrdina z Brna, který je tu prý poprvé.

Mnozí z Čechů sem ale jezdili ještě za komunistického režimu, proto mohou srovnávat.

„Byla jsem tu před 30 roky a to tedy byla bída a utrpení. To tady nebylo vůbec nic. Teď su tady během pěti let asi potřetí. A když přiletíte sem, tak už potom není poznat, jestli jste v Řecku, Itálii. Akorát podle cen, že je to tady levnější. Ceny jsou přibližně stejné jako u nás,“ říká paní Marie.

Znalost češtiny, na kterou tu narazíte prakticky všude, ať už ve směnárně, supermarketu nebo obchůdku se suvenýry, je podle ní dalším velkým plus. A jako naprostou nezbytnost to vnímají i zdejší hoteliéři.

„Všichni tady v Primorsku mluvíme češky, protože máme hodně klientů Čechů. Sami se ten jazyk učíme. 70 % turistů tady jsou Češi,“ vysvětlují Petko Sivčev a Vladimír Malinov.

Restaurace Lilie nabízí v bulharském Primorsku i českou kuchyni | Foto: Robert Mikoláš

I proto se právě toto letovisko u Černého moře stalo v průběhu několika málo uplynulých let doslova českou enklávou, a tak není divu, že zde ordinuje i česky hovořící lékař.

„Pořád pracuju. Už jsem se podíval na šest až sedm lidí a mám ještě dopoledne každou půlhodinu jeden pacient. Dneska úrazy na ruce, noze, zánět uší – to často bývá na dovolenku, střevní potíže,“ vypočítává doktor Trandafilov. Naštěstí prý ale letos ještě nemusel řešit žádný závažnější případ.

A to je dobrá zpráva i pro zdejší soukromníky, pro které určitě platí známé „náš zákazník, náš pán".

„Nashledanou a přijďte znovu,“ vzkazují z Primorska českým turistů.


Zvětšit mapu

Robert Mikoláš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme