Bulharští nacionalisté zablokovali hranice. Bojí se nájezdu tisíců voličů z Turecka

Stovky bulharských nacionalistů v úterý na několik hodin zablokovaly tři hlavní přechody na bulharsko-tureckých hranicích. Podle informací médií chtějí zabránit "volební turistice", tedy účasti bulharských občanů turecké národnosti trvale žijících v Turecku v nadcházejících parlamentních volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bulharsko volí prezidenta | Zdroj: Reuters

Organizátoři protestní akce ze sdružení Spojení vlastenci tvrdí, že mají informace o tom, že se před nedělními volbami očekává příjezd zhruba 1000 autobusů, které mají z Turecka přivézt přinejmenším 50 tisíc voličů. Ti prý byli vystaveni nátlaku tureckých úřadů, aby hlasovali pro politickou stranu podporovanou tureckou vládou, což bulharští nacionalisté považují za ohrožení zájmů svého státu.

Na záběrech pořízených na přechodech, které vysílaly televizní stanice, byli vidět účastníci protestů držící bulharské vlajky a transparenty s nápisy jako "Bráníme Bulharsko a Evropu". Před nimi byly přes silnici rozestavěné sloupce starých pneumatik, které znemožňovaly průjezd.

"Protibulharská propagandistická strana by se mohla dostat do parlamentu umělým způsobem, importováním z jiné země," citovala agentura AP jednoho z vůdců protestního hnutí Krasimira Karakačanova. Jeho vyjádření se týká strany DOST, která se voleb účastní poprvé.

Údajná podpora této strany tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem vyvolala v posledních dnech mezi oběma zeměmi napětí. Bulharské ministerstvo zahraničí si minulý týden kvůli tomu předvolalo tureckého velvyslance a zároveň z Ankary povolalo svého velvyslance do Sofie ke konzultacím. Bulharsko Turecku vyčítá, že výzvy tureckých představitelů, aby lidé hlasovali pro některou konkrétní stranu, jsou vměšováním do vnitřních záležitostí.

Přibližně deset procent ze 7,2 milionu bulharských občanů je turecké národnosti. Více než 300 tisíc z nich žije trvale v Turecku, ale stále mají bulharskou státní příslušnost, a mohou proto v Bulharsku volit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme