Bundestag bude hlasovat o kancléřově důvěře

Německý spolkový sněm dnes na žádost Gerharda Schrödera bude hlasovat o jeho důvěře. Vedení sociální demokracie už učinilo potřebná opatření, aby důvěru kancléř nezískal; tak je totiž možné dosáhnout rozpuštění poslanecké komory a vypsání předčasných voleb, které považuje SPD za nezbytné poté, co na regionální úrovni padla i poslední jejich vláda se zelenými.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Kancléř Schröder vystoupí v Bundestagu s projevem, v němž vysvětlí své důvody pro hlasování o důvěře i pro předčasné volby. Hlasování se zdrží ministři i vedení frakce, takže hlasy pro kancléře nemohou získat většinu. Zejména zelení odmítají zvednout ruku proti šéfovi koaličního kabinetu, v něhož neztratili důvěru.

Podobně i část poslanců SPD, kteří dokonce považují otázku důvěry s cílem získat nedůvěru za protiústavní. Podobné dilema řeší i prezident Köhler. Pokud dojde ke stejnému závěru nemusí dát souhlas s rozpuštěním Bundestagu a předčasné volby se konat nebudou.

Vilém Janouš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme