Bundestag bude hlasovat o kancléřově důvěře

Německý spolkový sněm dnes na žádost Gerharda Schrödera bude hlasovat o jeho důvěře. Vedení sociální demokracie už učinilo potřebná opatření, aby důvěru kancléř nezískal; tak je totiž možné dosáhnout rozpuštění poslanecké komory a vypsání předčasných voleb, které považuje SPD za nezbytné poté, co na regionální úrovni padla i poslední jejich vláda se zelenými.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: ČTK

Kancléř Schröder vystoupí v Bundestagu s projevem, v němž vysvětlí své důvody pro hlasování o důvěře i pro předčasné volby. Hlasování se zdrží ministři i vedení frakce, takže hlasy pro kancléře nemohou získat většinu. Zejména zelení odmítají zvednout ruku proti šéfovi koaličního kabinetu, v něhož neztratili důvěru.

Podobně i část poslanců SPD, kteří dokonce považují otázku důvěry s cílem získat nedůvěru za protiústavní. Podobné dilema řeší i prezident Köhler. Pokud dojde ke stejnému závěru nemusí dát souhlas s rozpuštěním Bundestagu a předčasné volby se konat nebudou.

Vilém Janouš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme