Bundestag bude hlasovat o pomoci pro Řecko, část poslanců CDU bude proti

O třetím záchranném programu pro zadlužené Řecko dnes jedná německý parlament. Aby mohly Atény dostat peníze z programu, je nutný souhlas Bundestagu. Proti další finanční pomoci bude hlasovat přibližně šedesátka rebelujících vládních poslanců ze strany kancléřky Angely Merkelové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý Bundestag bude hlasovat o třetím záchranném programu pro Řecko, část poslanců vládní strany Angely Merkelové bude proti

Německý Bundestag bude hlasovat o třetím záchranném programu pro Řecko, část poslanců vládní strany Angely Merkelové bude proti | Zdroj: Reuters

„Podle mě by bylo nejlepším řešením, kdyby Řecko po vzájemné dohodě vystoupilo z eurozóny,“ říká Klaus-Peter Willsch ze strany CDU.

„Řecko teď není konkurenceschopné a jeho další přežívání v eurozóně jde na účet ostatních zemí,“ vysvětluje Willsch , který je nejhlasitějším kritikem záchranných programů pro Řecko a jedním z prvních rebelů ve vládním poslaneckém klubu CDU/CSU.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý Bundestag hlasuje o záchranném programu pro Řecko, proti další finanční pomoci bude hlasovat asi 60 poslanců ze strany Angely Merkelové

Řecko podle něj musí provést nutné strukturální reformy, kterými si po pádu komunismu prošly země střední a východní Evropy.

„A to půjde snadněji, když bude mít vlastní měnu. Že tak úrodná země, jako je Řecko, je dovozcem zemědělských plodin, je nepochopitelné. Tam když se zapíchne koště do země a pokropí vodou, tak obrazí,“ naznačuje.

Eurozóna je podle Klaus-Petera Willsche špatně nastavená. Udržovat ji pohromadě za každou cenu označuje za nesmyslné. V takové podobě se eurozóna podle něj rozpadne.

„Při zavádění eura jsme prožívali příliš velkou euforii. Vycházelo se z toho, že když se nastaví základní rozpočtová pravidla, budou se jednotlivé ekonomiky vzájemně přibližovat. A to se nestalo,“ připomíná.

S dalšími přibližně šedesáti rebelujícími unijními poslanci bude Willsch hlasovat opět proti záchrannému programu. Peníze, které věřitelé Řecku poslali, jsou prý tak jako tak pryč. A posílat další nemá smysl.

„První splátky z Řecka očekáváme v roce 2058. Lhůta se třeba ještě klidně prodlouží. Ty peníze jsou prostě fuč.“

Komentátoři upozorňují, že se kancléřka Angela Merkelová nemusí obávat, že by záchranný balík Bundestagem neprošel. Podpoří ho koaliční sociální demokraté a opoziční Zelení také chtějí Řecko udržet v eurozóně.

Merkelová se prý ale může ale obávat dalšího vývoje řecké krize. Pokud ani třetí záchranný balíček včetně reforem zadluženému nepomůže, jistě to podle pozorovatelů zacloumá její pozicí kancléřky a šéfky konzervativní CDU. Připomínají, že co se Řecka týče, má kritiků ve své vlastní straně už teď více než dost.

Další záchranný balík pro Řecko už minulý týden odsouhlasili ministři financí zemí eurozóny. Dnes ho projednají také parlamenty v Rakousku a Nizozemsku.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme