Bundestag ratifikoval rozšíření EU

Německý Bundestag ratifikoval smlouvy o rozšíření Evropské unie. Poslanci tak schválili přistoupení deseti budoucích členských zemí, včetně České republiky. Pro bylo 575 zákonodárců, proti byl jediný a čtyři se hlasování zdrželi. Většinou hlasů vládních stran, ale i opoziční FDP, zároveň odmítli návrh doprovodného usnesení konzervativců, kteří žádali zrušení Benešových dekretů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joschka Fischer (vpravo) | Zdroj: ČTK

Ratifikačnímu hlasování předcházela bouřlivá diskuse. Ericha Steinbachová, předsedkyně Svazu vyhnanců, přečetla přes hlasitý nesouhlas většiny zákonodárců návrh rezoluce, v němž se konstatuje, že některé přistupující země nesplňují požadavky Evropské unie v oblasti dodržování lidských práv. "Jde konkrétně o Benešovy dekrety."

Ministr zahraničí Joschka Fischer však výhrady vůči České republice odmítl, a naopak chválil odvážná slova lítosti ke společné minulosti, pronesená premiérem Špidlou minulý týden v Rakousku. Fischer potvrdil, že pro Spolkovou republiku nadále platí Česko-německá deklarace z roku 1997, kterou uzavřel bývalý konzervativní kancléř Helmut Kohl.

Jednoznačný výsledek hlasování v Bundestagu ocenil český ministr zahraničí Cyril Svoboda. "To je obrovská většina. Nebylo přijato žádné usnesení proti České republice, žádné usnesení nebo rezoluce, která by se vracela do minulosti. Jak je vidět, tak poslanci Bundestagu jasně řekli Ano."

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme