Bundestag schválil posílený euroval a dal mandát Merkelové

Němečtí poslanci schválili velkou většinou posílení záchranného fondu eurozóny. Kancléřka Angela Merkelová tak může fond podpořit na večerním summitu Evropské unie a eurozóny v Bruselu. Zástupci unie se na něm budou snažit dojednat opatření, která by vyřešila současnou dluhovou krizi měnové unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Široký mandát pro jednání o cestě z eurokrize získala kancléřka Merkelová. Naprostou většinou hlasů rozhodli němečtí poslanci o navýšení Evropského záchranného fondu na bilion eur. Evropa musí být opět stabilní, prohlásila šéfka německé vlády v projevu, který hlasování předcházel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení Angely Merkelové ve Spolkovém sněmu sledovala zpravodajka Klára Stejskalová

V projevu před poslanci Spolkového sněmu vyzvala Merekelová ke změně Evropské unie. Pouhé oddlužení Řecka prý evropskou krizi nevyřeší.

Kancléřka se jasně vyslovila pro vyšší seškrtání řeckého dluhu soukromými investory, než jak se dohodlo se mluvilo na červencovém summitu unie.

Další kroky vidí v rekapitalizaci evropských bank a v ochraně dalších států před šířením dluhové nákazy. To má zajistit posílení evropského fondu finanční stability s tím, že Německo nebude připívat vyšší částkou než jak bylo domluveno – to znamená 211 miliardami eur.

Podle Angely Merkelové není možné, aby někteří porušováním pravidel stále oslabovali společnou měnu. Takové chování musí být přísně trestáno. Proto je zapotřebí přistoupit ke změně Lisabonské smlouvy. Souhlas k vyjednávání o nových pravidlech dala naprostá většina poslanců včetně opoziční SPD. Její parlamentní vůdce Frank Walter Steinmaier tvrdě kritizoval vládu za to, že s podobnými návrhy nepřišla už před rokem.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme