Bundestag schválil přísnější imigrační zákony. Kosovcům a Albáncům se azyl vzdálí

Lidem z Kosova, Albánie či Černé hory zřejmě výrazně klesne šance na získání azylu v Německu. Podle nových zákonů totiž tyto státy budou patřit mezi takzvané bezpečné země, a podle toho na jejich obyvatele budou pohlížet i němečtí imigrační úředníci. Toto a další imigrační opatření dnes schválil německý parlament, pokud zákony zítra schválí také Spolková rada, začnou platit už od listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová v Bundestagu

Německá kancléřka Angela Merkelová v Bundestagu | Zdroj: Reuters

Návrhy, s nimiž přišla vláda kancléřky Angely Merkelové, by měly pomoci úřadům při zvládnutí uprchlické krize.

Albánci jsou po Syřanech druhá nejpočetnější skupina, která v Německu o azyl žádá. To, že Spolková republika bude považovat Albánii, Kosovo a Černou horu za takzvaně bezpečné země, by mělo u občanů těchto států zrychlit azylové řízení a také jejich následný odsun.

Další opatření počítá s tím, že se prodlouží pobyt v záchytných táborech pro uprchlíky ze tří na šest měsíců – v tomto čase by měli imigrační úředníci stihnout rozhodnout o přidělení či nepřidělení azylu.

Změny by měly nastat i ve způsobu pomoci uprchlíkům. Ti by místo finančních dávek měli ve větší míře dostávat hmotnou pomoc.

Zároveň chce spolková vláda podpořit integraci těch uprchlíků, kteří mají velkou šanci se v Německu usadit, což se asi nejvíc týká Syřanů přicházejících z válečných oblastí.

Těmto lidem chce republika zpřístupnit integrační a jazykové kurzy, a to ještě před tím, než se uzavře jejich azylové řízení.

Merkelová je pro trvalé kvóty

Do Německa by jen letos mohlo přijít odhadem 800 tisíc až milion uprchlíků, což je i na jinak vstřícně reagující zemi nápor příliš velký. Podle německé vlády se příští rok nemůže tak velké číslo opakovat.

I proto Němci prosazují přerozdělení uprchlíků uvnitř Evropské unie. Kvóty, podle nichž by se tak mělo stát, většinovým hlasováním odsouhlasili ministři vnitra 22. září na jednání v Bruselu, to však bylo jen jednorázové opatření.

„Potřebujeme trvalý a závazný evropský přerozdělovací mechanismus. Bude zapotřebí ještě hodně přesvědčování, ale my nepolevíme,“ uvedla Angela Merkelová.

Kvóty jako trvalý mechanismus navrhuje Evropská komise. Česká republika je – podobně jako tomu bylo v případě dočasných kvót – proti.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme